• rozwiń

Kartki żywnościowe ratują święta

Kartki żywnościowe ratują święta
Foto: TVN24 Foto: Kartki żywnościowe mogą pomóc

Chociaż Stany Zjednoczone nie kojarzą się z modelowym państwem socjalnym w europejskim stylu, to jednak i za oceanem władze opieka społeczna nie próżnuje. Już jeden na siedmiu Amerykanów, czyli 14 proc. wszystkich mieszkańców USA, korzysta z wydawanych przez państwo kart żywnościowych.

Obecnie z takich kart korzysta ok. 43 mln Amerykanów, co stanowi 14 proc. całej ludności USA. W porównaniu z rokiem 2009 liczba uprawnionych do pomocy wzrosła o 16 proc.

Najwyższy odsetek osób korzystających z kart żywnościowych odnotowano w stolicy USA Waszyngtonie, gdzie z tzw. food stamps korzysta prawie 21,5 proc.

mieszkańców. W stanach Tennessee, Mississippi, Nowy Meksyk i Oregon jest to jeden na pięciu mieszkańców. O 39 proc. - najwięcej w całych Stanach Zjednoczonych - wzrosła liczba kart żywnościowych przyznanych w stanie Idaho.

Wzrost liczby Amerykanów korzystających z tej formy pomocy państwa eksperci tłumaczą wysokim bezrobociem, którego wskaźnik wynosi 9,8 proc. Poza tym w niektórych stanach zmieniono wymagania dotyczące zarobków kwalifikujących się osób.

Ile dostają?

Osoba korzystająca z pomocy na zakup żywności otrzymuje średnio 133 dolarów miesięcznie - wynika z danych amerykańskiego ministerstwa rolnictwa. Kwota ta może się różnić w zależności od stanu. Na Hawajach mieszkańcy mogą liczyć na 216 dol. miesięcznie, ale w stanie Wisconsin (Środkowy Zachód) już tylko na 116 dol.

mtom

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane