• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Karta kredytowa to nie skarbonka

Karta kredytowa to nie skarbonka
Foto: sxc.hu Foto: Z kredytówką do bankomatu? To się nie opłaca...

Jak korzystasz ze swej karty kredytowej? Zwykle pewnie płacisz nią na stacji benzynowej czy w hipermarkecie. I słusznie, bo wtedy dzięki niej zarabiasz. A może idziesz z nią do bankomatu i pobierasz gotówkę? To już byłoby dziwne, bo wtedy to bank zarabia na tobie. Ale tak zachowuje się ogromny odsetek posiadaczy kredytówek...

Firma badawcza SMG/KRC Millward Brown na zlecenie Deutsche Bank PBC przepytała grupę mieszkańców dużych miast z co najmniej średnim wykształceniem. To nie był reprezentatywny dla ogółu Polaków sondaż - wybrano takich, w których portfelach karty kredytowe goszczą częściej.

Ogromna większość pytanych używa swojej kredytówki do bezgotówkowych płatności w sklepach i na stacjach benzynowych. Połowa robi to także w czasie podróży zagranicznych, 1/3 płaci w internecie.

Co jednak ciekawe, równo połowa ankietowanych odpowiedziała, że przy pomocy karty kredytowej wypłaca gotówkę z bankomatów. Banki wystawiając nam kartę dają oczywiście taką możliwość, ale rozsądek nakazywałby korzystanie z niej jako z "ostatniej deski ratunku": suma wypłacona z maszyny natychmiast podlega wysokiemu (jak to na karcie...) oprocentowaniu, nie licząc prowizji za samą wypłatę.

- Podstawową przyczyną może być niewystarczająca edukacja klientów, w szczególności brak wiedzy o wysokości prowizji. Pamiętajmy, że karta kredytowa będąca produktem o charakterze masowym, to wciąż dla Polaków nowość – tłumaczy dyrektor w Związku Banków Polskich Remigiusz Kaszubski.

Dyrektor Centrum  Kart Kredytowych Deutsche Bank PBC Szymon Kuchciak, uważa, że o sposobie korzystania z karty kredytowej decyduje przede wszystkim poziom dochodów posiadacza: ci, którzy najlepiej zarabiają, zwykle traktują karty kredytowe jako "narzędzie rozliczeniowe". - Wybierając kartę nie zwracają uwagi na oprocentowanie kredytu na karcie, bo z niego po prostu nie korzystają. Bardziej interesuje ich np. program rabatowy przy zakupach kartami czy pakiety ubezpieczeń – tłumaczy dyrektor Kuchciak.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane