• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Afera taśmowa w rządzie Tuska

Karpiński: ja to mam problem Burego, którego mogę wyj...ć w kosmos

Karpiński: ja to mam problem Burego, którego mogę wyj...ć w kosmos
Foto: tvn24 Foto: Karpiński: Bury wszystkich ich okiwał. Trzymał z Waldkiem Pawlakiem, bo ten był cwaniak

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński w podsłuchanych rozmowach miał mówić o pośle Janie Burym z PSL w kontekście problemów kadrowych PGE i sejmowej Komisji Skarbu, której członkiem jest Bury. - Ja to mam problem Burego, którego mogę wyj...ć w kosmos [...] - miał mówić Karpiński.

Wątek dotyczący Jana Burego pojawia się w rozmowie, w której uczestniczyli obok ministra skarbu też szef Orlenu Jacek Krawiec i wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. Stenogramy z rozmowy opublikował "Wprost". To kolejny akt tzw. afery podsłuchowej.

Jak pisze tygodnik, w pewnym momencie rozmowa Karpińskiego, Gawlika i Krawca przenosi się na problemy kadrowe Polskiej Grupy Energetycznej, sejmowej Komisji Skarbu i polityka PSL Jana Burego. Rozmowa ma pochodzić ze stycznia 2014 roku, w restauracji Sowa & Przyjaciele.

Z opublikowanych fragmentów nie wynika jednoznacznie kontekst rozmowy. Być może chodzi o skład personalny komisji.

Oto fragment rozmowy, opublikowany przez "Wprost":

Włodzimierz Karpiński: Ja to mam problem Burego, którego mogę wyj...ć w kosmos […].

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik: Nie zrobisz tego, nie dasz rady. Nie będziesz się przecież kopał ze wszystkimi. Chyba że jakoś załatwisz, że komisja będzie jakoś funkcjonowała.

Karpiński: Ja pier…ę. No i co się stanie, gdy komisja nie przyjmie informacji od ministra. I co?

Jacek Krawiec: Co macie jakiś problem […]?

Karpiński: Bury wszystkich ich okiwał. Trzymał z Waldkiem Pawlakiem, bo ten był cwaniak.

Krawiec: Wy macie teraz kogoś, kto jest w kierownictwie PSL?

Karpiński: Tak, Urszula Pasławska. [...] Ona mówi do mnie [...] Ja nie wiem, jak ty będziesz na to patrzył, bo ja jestem wice. Myślę ku..a, o co chodzi? No wiem, mówię, że jesteś wice. I tak parę razy powtórzyła. Mówię ku..a, wyjąłem Google, Urszula Pasławska, a tam patrzę wiceprezes PSL [śmiech].

Inne fragmenty

Tygodnik w najnowszym numerze publikuje też inne fragmenty tej rozmowy. Jak pisaliśmy, minister skarbu rozmawiał też o wiceministrze gospodarki Tomaszu Tomczykiewiczu. - Tumek, kiedy zrobisz tę politykę energetyczną, bo jak dzieci we mgle - tak miał mówić do Krawca Karpiński.

"Wprost" publikuje też rozmowy polityka PO i byłego rzecznika rządu Pawła Grasia z szefem Orlenu Jackiem Krawcem, a także ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego z były ministrem finansów Jackiem Rostowskim.

***

W pierwotnej wersji tego tekstu, pisaliśmy, że bohaterem rozmowy Karpińskiego i Krawca był nie Tomasz Tomczykiewicz, a obecny szef GPW, b. wiceminister skarbu Paweł Tamborski. Wynikało to z błędu tygodnika "Wprost", który opublikował stenogramy z nagranymi rozmowami polityka i biznesmena. W publikacji tej tygodnik twierdził, że mowa jest nie o "Tumku", ale o "Tamborku", jak przez współpracowników nazywany jest Tamborski. Później "Wprost" swój błąd sprostował i za niego przeprosił. Tłumaczył, że wyniknął on ze złej jakości materiału dźwiękowego, na podstawie którego powstawał tekst, oraz z presji czasowej.

Redakcja tvn24bis.pl, 14.08.2014

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane