• rozwiń
  • WIG20 2167.16 +0.51%
  • WIG30 2454.55 +0.51%
  • WIG 57108.84 +0.37%
  • sWIG80 11466.53 -0.20%
  • mWIG40 3654.02 +0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:50

Dostosuj

Karpie tańsze niż rok temu. "Efekt nieudanych negocjacji"

Karpie tańsze niż rok temu. "Efekt nieudanych negocjacji"
Foto: sxc.hu Foto: Karpie będą tańsze

W tym roku karpie będą tańsze niż w ubiegłym, ich cena w hurcie wynosi ok. 9 zł za kg. W takiej cenie rybę sprzedają też w promocji niektóre sieci handlowe. Tegoroczne odłowy karpia wyniosą 17 tys. ton, a to o ok. 1,5 tys. ton więcej niż w 2012 r.

Rybacy w tym roku dostają o ok. 2 zł mniej za kilogram ryb niż w 2011 r., gdy za karpie płacono 10,50-11.00 zł za kg. Hodowcy nie są zadowoleni, gdyż opłacalność produkcji znacznie spadła - mówi prezes Towarzystwa Promocji Ryb "Pan Karp", Zbigniew Szczepański. Zauważa, że grudniowa sprzedaż - to efekt trzyletniej pracy, gdyż tyle czasu ryba rośnie zanim trafi do handlu.Według prezesa, tegoroczna niska cena karpia jest wynikiem nieudanych negocjacji, które prowadziła część rybaków w październiku z sieciami handlowymi. Zgodzili się oni na taką cenę, a później tych ustaleń już nie można było zmienić. W ten sposób wszyscy producenci karpia ponoszą straty.

Nieopłacalny import

Ponieważ krajowy karp jest tani, importerom nie będzie opłacało się kupowanie tych ryb np. w Czechach - tłumaczy prezes. Przypomina, że dwa lata temu, gdy rybacy za karpia dostawali ponad 11 zł/kg import sięgał 3-4 tys. ton, czyli wynosił ok. 25 proc. krajowej produkcji.

Szczepański uważa, że sprzedawanie karpi przez supermarkety w promocyjnych cenach jest chwytem marketingowym zachęcającym do dokonania zakupów w konkretnej sieci. Inaczej jest w innych sklepach, gdzie ryby muszą być droższe, aby pokryć marżę handlową. W takich placówkach karpie mogą kosztować 15-17 zł za kg.

Niemal cała produkcja karpia jest sprzedawana w okresie świąteczno-noworocznym. Nadal w Polsce nie ma zwyczaju jedzenia tej ryby w innych okresach. Niewielki jest też jej przerób. Za to - jak mówi Szczepański - w grudniu nie potrzeba reklamować karpi, gdyż zgodnie z tradycją i tak znajdą się na każdym wigilijnym stole.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane