• rozwiń
  • WIG20 2331.08 +0.99%
  • WIG30 2676.59 +1.15%
  • WIG 60003.90 +0.96%
  • sWIG80 11629.93 +0.12%
  • mWIG40 4044.39 +1.18%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kapitał od nas nie ucieknie

Kapitał od nas nie ucieknie
Foto: TVN24 Foto: NBP co kwartał ocenia, czy polskiemu systemowi finansowemu nic nie zagraża

Nagła i gwałtowna ucieczka kapitału zagranicznego raczej nam nie grozi. Ryzyko nagłego odpływu kapitału zagranicznego z Polski jest niewielkie, ogranicza je stabilna sytuacja finansów publicznych i dobre perspektywy makroekonomiczne gospodarki - wynika z grudniowego "Raportu o stabilności systemu finansowego" NBP opublikowanego w poniedziałek.

Gdyby kapitał zagraniczny stracił zaufanie do polskiego rynku albo z powodu polityki gospodarczej, jaką prowadzi rząd, albo ze względu na stan finansów publicznych, mógłby rzucić się do ucieczki. Takie zagrożenie jest niewielkie, bo polskie finanse publiczne są - przynajmniej na tle innych państw - w miarę stabilne, a gospodarka jest w dobrej formie - twierdzi NBP.

"Czynnikiem ryzyka dla równowagi zewnętrznej polskiej gospodarki byłaby możliwość nagłego odpływu kapitału zagranicznego spowodowanego ewentualną utratą zaufania uczestników rynku do polityki gospodarczej w Polsce oraz ze wzrostem awersji do ryzyka spowodowanym przez kryzys finansów publicznych w innych państwach. Prawdopodobieństwo materializacji tego ryzyka wydaje się jednak niewielkie" - napisano w raporcie.

Stabilne finanse i zdrowa gospodarka

"Wynika to z relatywnie stabilnej sytuacji finansów publicznych oraz dobrych perspektyw wzrostu gospodarczego. W sytuacji odpływu kapitału z rynku krajowych obligacji skarbowych, utrzymująca się duża krótkoterminowa strukturalna nadpłynność sektora bankowego mogłaby stanowić bufor wspomagający finansowanie długu publicznego" - dodano.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane