• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Kandydaci PO do RPP

Kandydaci PO do RPP
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Coraz więcej oficjalnych kandydatów do nowej RPP

Andrzej Bratkowski i Anna Zielińska-Głębocka to kandydaci Platformy Obywatelskiej do Rady Polityki Pieniężnej. Pytana o swoją kandydaturę profesor Głębocka odpowiedziała, że wyraziła już na to zgodę.

Zielińska-Głębocka stwierdziła też, że "na razie nie należy robić żadnych rewolucyjnych kroków w polityce pieniężnej, a wejście Polski do strefy euro w 2015 roku jest realne". Potwierdzając swoją kandydaturę do Rady Andrzej Bratkowski podkreślił z kolei, że "trzeba się starać, aby Polska szybko weszła do strefy euro".

Zielińska-Głębocka jest profesorem nauk ekonomicznych, posłanką PO tej i poprzedniej kadencji Sejmu, należy do Rady Służby Cywilnej.

Kadencje dotychczasowych członków RPP kończą się w styczniu i w lutym. Po trzech nowych wskaże Sejm, Senat i prezydent. Dziesiątym członkiem RPP i jej przewodniczącym jest prezes NBP.

W środę wicemarszałek Sejmu z ramienia PSL Ewa Kierzkowska powiedziała, że wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch jest kandydatką tej partii do kolejnej Rady Polityki Pieniężnej.

Kluby parlamentarne mają czas na zgłaszanie kandydatów na trzech członków RPP do 10 grudnia (kolejne posiedzenie Izby - 15-18 grudnia), kilka dni później mija termin na zgłaszanie kandydatur na trzech senackich członków Rady. W ostatniej kolejności swoich trzech kandydatów ma przedstawić prezydent. Lech Kaczyński miałby zaproponować kogoś z grupy: Zyta Gilowska, Adam Glapiński, Ryszard Bugaj i Wojciech Roszkowski.

Jako kandydatów koalicji, oprócz Andrzeja Bratkowskiego, wymienia się także Jana Krzysztofa Bieleckiego - do stycznia 2010 roku prezesa Pekao SA, Jana Winieckiego - doradcę ekonomicznego WestLB Bank Polska, i Ryszarda Petru - głównego ekonomistę BRE Banku.

Inni wymieniani w mediach kandydaci to m.in. Andrzej Rzońca, wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju fundacji Leszka Balcerowicza; Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC, były wiceminister finansów.

ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane