• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Kanapka non grata

Kanapka non grata
Foto: sxc.hu Foto: Szanowni Państwo, przed lądowaniem proszę zjeść swoje kanapki!

Kanapki trzeba będzie zjeść przed unijną granicą, mleko wypić, a czekoladę zjeść lub wyrzucić. Na teren wspólnoty także turystom nie wolno będzie wwozić żywności pochodzącej spoza "27", jeśli zawiera w swym składzie mięso lub mleko.

Komisja Europejska wprowadza nowe zasady zakazujące pasażerom wjeżdżania do krajów UE z mlekiem, mięsem i wyprodukowanymi na ich bazie innymi produktami żywnościowymi pochodzącymi z państw trzecich.

Nowe rozporządzenie wejdzie w życie 1 maja 2009 roku. Dotyczy ono nie tylko podróżnych, którzy chcieliby przewozić produkty pochodzenia mięsnego w swoich bagażach, ale także przesyłek pocztowych z państw trzecich.

Unia boi się zarazy?

Produkty pochodzenia zwierzęcego wwożone do UE w bagażach podróżnych lub przesyłane pocztą stanowią zagrożenie dla zdrowia zwierząt hodowlanych, wywołując pewne choroby zwierzęce jak ptasia grypa czy inne choroby, które mogą być przenoszone także na ludzi - tłumaczy KE w komunikacie prasowym.

Według nowych zasad podróżni przyjeżdżający do UE po pobycie w jakimś kraju trzecim nie mogą przywozić ze sobą artykułów mięsnych i mlecznych, z wyjątkiem towarów z Chorwacji, Islandii, Grenlandii i Wysp Owczych, ale w ilościach mniejszych niż 10 kg.

Wyjątek stanowi też przeznaczone do karmienia dzieci mleko w proszku, karma dla zwierząt domowych oraz inne specjalne produkty żywieniowe wwożone z powodów zdrowotnych, pod warunkiem jednak, że nie będzie ich więcej niż 2 kilogramy. W przypadku ryb i owoców morza, podróżni mogą zgodnie z nowym rozporządzeniem wwozić lub wysłać pocztą do państw UE nie więcej niż 20 kg tych produktów.


Wszystkie te zasady nie stosują się do produktów transportowanych pomiędzy 27 krajami UE ani tych przywożonych z pozaunijnych krajów członków strefy Schengen jak Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane