• rozwiń
  • WIG20 2158.15 -0.08%
  • WIG30 2442.08 -0.05%
  • WIG 56710.98 -0.32%
  • sWIG80 11465.19 +0.16%
  • mWIG40 3606.49 -0.63%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:13

Dostosuj

Kanada szykuje nowe sankcje wobec Rosji

Kanada szykuje nowe sankcje wobec Rosji
Foto: CC BY SA Wikipedia/ REGIERUNGonline / Steins Foto: Premier Kanady Stephen Harper

Kanada, we współpracy z USA i krajami europejskimi, wprowadzi nowe sankcje przeciwko Rosji w związku z zestrzeleniem malezyjskiego samolotu pasażerskiego na wschodzie Ukrainy - zapowiedział w poniedziałek premier Stephen Harper.

"Obrzydliwe przestępstwo jakim było zestrzelenie cywilnego samolotu w ubiegłym tygodniu jest bezpośrednim wynikiem wojskowej agresji Rosji i nielegalnej okupacji Ukrainy" - napisał Harper w komunikacie. Katastrofa ta "świadczy o konieczności dalszego wywierania presji na reżim (prezydenta Rosji Władimira - red.) Putina przez społeczność międzynarodową" - dodał.

Dlatego "rząd Kanady wprowadzi nowe sankcje wobec szerokiego zakresu podmiotów związanych z różnymi rosyjskimi sektorami" - ogłosił premier.

Wspólna decyzja

Decyzja zostanie podjęta we współpracy z "najbliższymi partnerami i międzynarodowymi sojusznikami" Kanady - czytamy w komunikacie. Szczegóły dotyczące sankcji będą znane po konsultacjach z partnerami. Kanada domaga się, by nowe sankcje zostały wprowadzone w życie jak najszybciej, tak by miały one "maksymalną skuteczność".

"Apelujemy do prezydenta Putina, by natychmiast nakazał wycofanie swoich oddziałów z granicy ukraińskiej, by powstrzymał napływ broni i bojowników na Ukrainę oraz by wykorzystał wpływy Rosji do przekonania separatystów do złożenia broni" - oświadczył premier Kanady.

Zdaniem Harpera śledczy, badający katastrofę malezyjskiego boeinga, powinni mieć pełen i nieutrudniony dostęp do miejsca wypadku.

Dodatkowy powód

Przebywający w Londynie szef kanadyjskiej dyplomacji John Baird powiedział dziennikarzom, że sankcje były opracowywane jeszcze przed zestrzeleniem malezyjskiej maszyny. Dodał jednak, że katastrofa przyspieszyła prace nad szerszymi sankcjami.

Od wybuchu konfliktu na Ukrainie i marcowej aneksji Krymu Kanada wprowadziła sankcje przeciwko 110 obywatelom Rosji i prorosyjskim Ukraińcom.

Na pokładzie strąconego w czwartek samolotu Malaysia Airlines było 298 osób, w tym 193 Holendrów. Panuje coraz większe przekonanie, że maszyna została zestrzelona pociskiem rakietowym odpalonym z terenów kontrolowanych przez separatystów i że broń tę - zapewne zestaw rakietowy Buk - separatyści musieli otrzymać z Rosji.

Kanada od dnia katastrofy odpowiedzialnością za nią obarcza Rosję.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane