• rozwiń
  • WIG20 2167.54 +0.53%
  • WIG30 2454.92 +0.52%
  • WIG 57101.48 +0.36%
  • sWIG80 11466.69 -0.20%
  • mWIG40 3653.01 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:57

Dostosuj

Kammelgate się nie powtórzy?

Kammelgate się nie powtórzy?
Foto: TVN24 Foto: Szefowie banków: Kammelgate to był ewenement

Dwa miesiące temu światem biznesowym wstrząsnęła afera - tzw. Kammelgate. To był ewenement - komentują szefowie banków i zapewniają, że prywatno-biznesowe związki u nich się nie zdarzają - pisze "Puls Biznesu".

Przez ponad trzy lata Katarzyna Niezgoda - jako wiceprezes banku BPH, a następnie Pekao - dawała milionowe zlecenia spółce Sparrow, której udziałowcem był jej życiowy partner, znany dziennikarz telewizyjny, Tomasz Kammel. Tuż po ujawnieniu afery - do redakcji "Pulsu Biznesu" - zaczęły docierać sygnały, że w innych bankach dzieją się podobne historie.

Banki: to był ewenement

"Puls Biznesu" rozesłał do 14 największych banków w Polsce ankietę dotyczącą zapobiegania oraz wykrywania konfliktów interesów. Trzy z nich w ogóle nie odpowiedziały. Trzy inne zapewniły, że funkcjonujące u nich procedury wykluczają takie związki prywatno-biznesowe. Pozostałe banki odpowiedziały, że tego typu konflikty są na terenie ich placówek eliminowane dzięki stosowaniu polityki compliance (zgodności działania z przepisami prawa i zasadami etycznymi) oraz kodeksów etycznych.

Choć szefowie banków stanowczo zaprzeczają, nieoficjalnie wiadomo, że nadużycia tego typu się zdarzają, a wykrywalność ich nie jest duża. Jedynie GE Money wykrył dwie afery, w wyniku których kilku pracowników zwolniono, w tym niektórych dyscyplinarnie.

Także po Kammelgate nie wdrożono żadnych specjalnych procedur, ani nie przeprowadzono audytów. - To był incydent - komentuje dla "Pulsu biznesu" prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz.

mon ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane