• rozwiń

Temat: USA

Kalifornia zakazuje plastikowych torebek. Pracownicy pójdą na bruk?

Kalifornia zakazuje plastikowych torebek. Pracownicy pójdą na bruk?
Foto: flickr.com/Amy Palko Foto: Ustawa nie podoba się producentom plastikowych toreb, którzy twierdzą, że będą musieli zwalniać pracowników

Gubernator Kalifornii Jerry Brown podpisał we wtorek ustawę, na mocy której od 1 lipca 2015 roku zabronione będzie używanie toreb plastikowych w sklepach spożywczych i aptekach. Rok później zakaz obejmie sklepy z mrożonkami, z alkoholem i sklepy winiarskie.

Kalifornia jest pierwszym stanem w USA, który wprowadza zakaz używania plastikowych torebek w handlu.

- To prawo idzie w dobrym kierunku, ogranicza zalew torebek plastikowych, które zanieczyszczają nasze plaże, parki, a nawet ocean. Jesteśmy pierwsi, wydając zakaz używania tych toreb, i na pewno nie będziemy ostatni - powiedział gubernator po ogłoszeniu nowego prawa.

Płatne papierowe

Według ustawy sklepy będą mogły pobierać 10 centów za sprzedawane torby papierowe lub wykonane z materiałów wielokrotnego użytku.

Podobne obostrzenia, wspierane przez organizacje ochrony środowiska, obowiązują już w Los Angeles i San Francisco.

Nowa ustawa nie podoba się zarówno Republikanom, którzy uważają, że ingeruje ona zbyt mocno w prawa Amerykanów, jak i producentom toreb plastikowych, skarżącym się, że gdy spadnie popyt, będą musieli zwalniać pracowników.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane