• rozwiń

Kakao na wagę złota

Kakao na wagę złota
Foto: sxc.hu Foto: Kakao coraz droższe

Ceny kakao pną się w górę. Tona ziaren kosztuje już 3,61 tys. dolarów - najwięcej od 32 lat. Wszystko dlatego, że uznany przez społeczność międzynarodową prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej, Alassane Outtara, przedłużył zakaz eksportu ziaren z kraju do połowy marca.

Quattara chce w ten sposób uderzyć w źródło finansowania wojny domowej przez poprzedniego prezydenta Laurenta Gbagbo, który mimo przegranych wyborów nie chce ustąpić ze stanowiska. Gbagbo ma kontrolę nad mediami i wojskiem, a eksperci szacują, że na ich utrzymanie potrzebuje około 150 milionów dolarów miesięcznie.

Zakaz eksportu surowca obowiązuje już od 23-go stycznia.

Ceny kakao, a w ślad za nimi ceny czekolady rosną już od listopadowych wyborów. Według analityków, ceny kakao przestaną piąć się w górę dopiero, kiedy sytuacja polityczna na Wybrzeżu Kości Słoniowej się unormuje - ale na to na razie się nie zanosi.

Od końca listopada kakao podrożało już o 25 procent. Wybrzeże Kości Słoniowej to największy producent tej używki na świecie.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane