• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Kaczyński do UE: nie podnoście ręki na Polaków!

Kaczyński do UE: nie podnoście ręki na Polaków!
Foto: TVN24/fot.PAP A.Warzawa Foto: Wiec pod bramą Stoczni Gdańskiej, przemawia prezes PiS Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński apeluje do Komisji Europejskiej o pomoc dla polskich stoczni. Zamykając stocznie, "podniesiecie w ten sposób rękę na dziesiątki tysięcy ludzi, podniesiecie tę rękę na Polaków" - mówił podczas wiecu podczas wicu przed historyczną bramą nr 2 w Stoczni Gdańskiej Jarosław Kaczyński.

Lider PiS przemawiał do pół tysiąca osób zgromadzonych przez zakładem. - Przyjechałem tutaj, by swoją obecnością przyczynić się do obrony przemysłu okrętowego. Zniszczenie tego przemysłu to jeden z największych błędów, to przestępstwo po roku 1989. Polska musi być krajem morskim. Nie po to mamy wielkie porty i wybrzeża, by to wszystko marnować - mówił Kaczyński.

Na tym wózku (w obronie stoczni) chętnie stanąłbym z każdym, nawet z Lechem Wałęsą

Na tym wózku (w obronie stoczni) chętnie stanąłbym z każdym, nawet z Lechem Wałęsą

O jego determinacji, zaangażowaniu w obronę przemysłu stoczniowego świadczyć może deklaracja, która padła: - Na tym wózku (w obronie stoczni) chętnie stanąłbym z każdym, nawet z Lechem Wałęsą - zapowiedział Jaroslaw Kaczyński. Zaapelował tez do byłego prezydenta, by się wstawił w Brukseli za polskimi kolebkami "Solidarności".

Czas goni

Zapewniał też, że wierzy w elastyczność UE. - Osobiście wiele razy broniłem polskich stoczni przed Komisją Europejską. Zwracałem się osobiście do przewodniczącego KE Jose Manuela Barosso, aby podjął odpowiedzialną decyzję. Stocznie to wielka część polskiej tradycji. Nie byłoby Europy bez "Solidarności". Nie byłoby "S" bez tej stoczni - przemawiał.

Czy wezwania Jarosława Kaczyńskiego dotrą do Komisji Europejskiej? KE dała Polsce czas do 12 września na przygotowanie nowych planów restrukturyzacji stoczni. Minister skarbu Aleksander Grad ma nadzieję, że do 30 września uda się sprywatyzować zakład w Gdyni i Szczecinie; stocznia Gdańsk jest już sprywatyzowana.

Rząd prowadzi kampanię przeciwko nam

Politykę obecnego rządu wobec stoczni ostro skrytykował prezes PiS i wzywał stoczniowców do walki o stocznie. - Rząd prowadzi kampanię przeciwko nam. A ja wam mówię, żebyście i tak robili, co mogli w obronie stoczni - mówił prezes PiS. W swoim przemówieniu namawiał też do wizyt w Brukseli, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Spotkanie przy historycznej bramie nr 2

Demonstrację przy historycznej bramie numer 2 stoczni w Gdańsku w obronie zakładu i całego przemysłu okrętowego zorganizował Komitet Obrony Stoczni, skupiający reprezentantów wszystkich wydziałów w zakładzie.

Według wiceprzewodniczącego stoczniowej "Solidarności" Karola Guzikiewicza, zaproszenia do udziału w wiecu zostały wysłane do wszystkich Klubów Parlamentarnych. - Okazuje się, że przyjacielem stoczni jest tylko Jarosław Kaczyński - mówił Guzikiewicz.

Obecny większościowy właściciel zakładu, ISD Polska ma zamiar połączyć stocznie w Gdańsku i Gdyni. Stoczniowcy z Gdańska obawiają się, że doprowadzi to do likwidacji ich zakładu. W stoczni od czwartku trwa referendum dotyczące obecnej sytuacji i dalszych działań w zakładzie.

We wtorek rząd zgodził się na udzielenie dodatkowej pomocy publicznej dla stoczni - poinformował minister skarbu Aleksander Grad po posiedzeniu Rady Ministrów. Pomoc wyniesie prawie 1,5 mld zł. (CZYTAJ WIĘCEJ)

eko/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane