• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kabotaż to nie sabotaż

Kabotaż to nie sabotaż
Foto: sxc.hu Foto: Prawdziwa konkurencja będzie mozliwa dopiero wtedy, gdy zagranicznym przewoźnikom opłaci się wejście na polski rynek

Od 1 stycznia przewoźnicy kolejowi w Unii Europejskiej będą musieli stawić czoła konkurencji z zagranicy na trasach międzynarodowych ale również pomiędzy stacjami krajowymi. Oznacza to, że np. pociągi Deutsche Bahn jadące z Berlina do Warszawy będą mogły dokonywać kabotażu, czyli po prostu wozić podróżnych np. z Poznania do Warszawy, co do tej pory było zabronione.

Od Nowego Roku wchodzi w życie dyrektywa liberalizująca rynek pasażerskich przewozów kolejowych.

- To nowy etap w procesie wzmacniania europejskiego sektora kolejowego, w co UE angażuje się od wielu lat. Otwarcie międzynarodowego rynku pasażerskiego oznacza korzyści zarówno dla pasażerów jak i firm. Oczekujemy, że zwiększy wybór dla pasażerów, zaowocuje wzrostem jakości świadczonych usług i/lub niższymi cenami - oświadczył w komunikacie prasowym unijny komisarz ds. transportu Antonio Tajani.

Na co pozwala dyrektywa

Dyrektywa umożliwia tzw. kabotaż po drodze. Oznacza to, że koleje Deutsche Bahn, obsługujące trasę Berlin-Warszawa, będą mogły zabierać pasażerów na przykład na odcinku Poznań-Warszawa.

W wielu wypadkach przesądza to o rentowności połączeń i ma zachęcić do rzeczywistej konkurencji z korzyścią dla pasażerów. Otwarte na wolną konkurencję nie będą natomiast połączenia wyłącznie krajowe.

PKP i polski rząd wyrażały podczas negocjacji dyrektywy niechęć do liberalizacji, wskazując na niedostateczne przygotowanie polskich kolei do konkurencji. Wynikało to z obaw, że to właśnie Deutsche Bahn ma większe szanse na wejście na polski rynek niż PKP na niemiecki. Dlatego dyrektywa w Polsce wchodzi dopiero teraz. Rynek międzynarodowych przewozów kolejowych jest już w UE zliberalizowany od 2007 roku.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane