• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Już za 200 zł trafisz na listę dłużników

Już za 200 zł trafisz na listę dłużników
Foto: TVN24 Foto: Lista dłużników będzie dłuższa

Ma być bezpieczniej i bardziej uczciwie - zgodnie z nową ustawą, którą przygotowuje resort gospodarki - będzie można składać wnioski o wpisanie osób zalegających ze spłatą długu na listę nierzetelnych dłużników. Do biura informacji gospodarczej będzie można zgłosić każdego, kto przez dwa miesiące zalega ze spłatą kwoty powyżej 200 zł - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Nowa ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych powstaje w Ministerstwie Gospodarki. Oczekuje się, że po zmianie przepisów do biur informacji gospodarczej trafi większa liczba nieuczciwych dłużników.

Zanim jednak wierzyciel zgłosi dłużnika do rejestru, ma obowiązek wezwać go do uregulowania należności, a następnie poinformować o zamiarze zgłoszenia jego danych na czarną listę.

Resort gospodarki proponuje też, aby możliwa była wymiana informacji pomiędzy biurami i podobnymi instytucjami działającymi we wszystkich krajach unijnych. Chodzi o poprawę warunków funkcjonowania biur informacji gospodarczej oraz lepszą ochronę wierzycieli.

Każdy może zgłosić dłużnika

Podstawową zmianą w przepisach będzie możliwość przekazania danych dłużnika do biura informacji gospodarczej przez każdego wierzyciela. Do katalogu uprawnionych włączono także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą lub stosunkiem prawnym przysługuje wierzytelność.

Dotychczas z biurami mogły współpracować tylko przedsiębiorcy i konsumenci. Zmiany pozwolą na włączenie do systemu wymiany informacji gospodarczych przede wszystkim wierzycieli wtórnych (firmy windykacyjne czy firmy factoringowe) oraz wierzycieli publicznoprawnych, do których należą przede wszystkim podatki, opłaty sądowe, a także mandaty i kary pieniężne - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Uprawnienia takie zyskają także organy administracji rządowej i samorządowej, sądy, urzędy skarbowe oraz ZUS i KRUS.

Koniec zbędnych ograniczeń

Obecnie ujawnianie informacji w biurach informacji gospodarczej możliwe jest tylko w przypadku umowy o kredyt konsumencki lub umowy o przewóz osób w komunikacji publicznej. Ujawniane są także zobowiązania przedsiębiorców związane z wykonywaniem działalności gospodarczej.

– Dość powszechny jest wciąż pogląd, że nie wypada sprawdzać partnera biznesowego – potwierdza prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz.

Wraz z nową ustawą, jest nadzieja na poprawę tej sytuacji i rozwój rynku informacji gospodarczej.

mon ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane