• rozwiń
  • WIG20 2321.41 +0.64%
  • WIG30 2656.21 +0.41%
  • WIG 60192.60 +0.36%
  • sWIG80 11866.81 -0.10%
  • mWIG40 4016.05 -0.51%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Już taniej latać nie będziemy

Już taniej latać nie będziemy
Foto: TVN CNBC Biznes, sxc.hu Foto: 2703LIPKA.avi

- Tanie linie lotnicze nie mogą bez końca oferować konkurencyjnych cen - twierdzi Piotr Lipka z Urzędu Lotnictwa Cywilnego. I dodaje: - Linie lotnicze muszą zacząć zarabiać, jeśli nie chcą podzielić losu Centralwings.

Zdaniem Lipki w tym roku ceny biletów się utrzymają, bo linie lotnicze będą walczyły z kosztami. - Do tej pory było tak, że agresywna polityka tzw. low-costów opierała się właśnie na tym, że bardzo promowały swoje połączenia i schodziły często poniżej kosztów, ażeby zachęcić Polaków do latania. Udało im się, ale to nie mogło trwać wiecznie. W tej chwili zaczęły jednak realizować swoją misję, czyli czyli po prostu zarabiać - tłumaczył w TVN CNBC Biznes.

Jako przykład podał Centralwings - taniego przewoźnika, który został w czwartek zlikwidowany. - On po prostu nie wytrzymał konkurencji, która jest olbrzymia na tym rynku - podkreślił Lipka.

Rynek zwalnia

Jak zaznaczył Lipka, rozwój lotów czarterowych w Polsce drastycznie spada. Jeszcze dwa lata temu, dynamika tego segmentu usług lotniczych sięgała 40-tu procent. Pierwsze dwa miesiące 2009 to wzrost zaledwie 10-cio procentowy, a słaba złotówka jedynie wzmaga negatywną tendencję.

Słabiej niż zakładano rozwija się cały rynek lotniczy. Zgodnie z prognozami Urzędu Lotnictwa Cywilnego sprzed kilku lat, do 2009 roku polskie lotniska miały odprawiać 29 milionów pasażerów rocznie. Dziś prognozy te ulegają znacznym korektom. W bieżącym roku, z usług lotniczych ma skorzystać około 19 milionów pasażerów.

bgr/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane