• rozwiń

Już 12 tys. wniosków o "bycie zapomnianym" przez Google'a

Już 12 tys. wniosków o "bycie zapomnianym" przez Google'a
Foto: SHUTTERSOCK Foto: Google musi usuwać z wyników wyszukiwania linki dotyczące danych osobowych osób prywatnych

Nowe przepisy dotyczące "prawa do bycia zapomnianym" to niemały kłopot dla Google'a. Tylko pierwszego dnia firma otrzymała 12 tys. wniosków z całej Europy w tej sprawie.

Internetowy gigant uruchomił w piątek specjalną stronę, dzięki której użytkownik może zażądać, aby z wyników wyszukiwania zniknęły linki prowadzące do informacji o nim.

Koncern realizuje w ten sposób postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który 13 maja orzekł, że Google musi dać internautom "prawo do bycia zapomnianym".

12 tysięcy

Tylko w ciągu kilku godzin firma otrzymała 12 tys. odpowiedzi, średnio 20 na minutę - podaje Reuters.

- Orzeczenie sądu wymaga od Google podejmowania trudnych decyzji - podkreślił rzecznik firmy. W przyszłym tygodniu skutki nowych przepisów mają omówić przedstawiciele 28 państw UE.

W piątek szef Google Larry Page podkreślił, że nowe europejskie prawo może być wykorzystane przez mniej postępowe rządy do zwiększenie kontroli internetu.

Obowiązek

Google musi usuwać z wyników wyszukiwania linki dotyczące danych osobowych osób prywatnych, jeśli zechce tego sam zainteresowany, a informacje o nim są "nieistotne lub nieaktualne".

Jeśli Google nie uzna jakiejś prośby o usunięcie linku, decyzja będzie mogła zostać zaskarżona najpierw do krajowego nadzorcy ochrony danych, a potem do sądu.

Orzeczenie zostało odebrane jako poparcie dla tzw. prawa do bycia zapomnianym (right to be forgotten), czyli prawa konkretnych osób do wymazania z obiegu publicznego dotyczących ich informacji.

JAK ZOSTAĆ ZAPOMNIANYM W SIECI? ZOBACZ NASZ PORADNIK

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane