• rozwiń
  • WIG20 2311.49 -0.33%
  • WIG30 2655.49 -0.52%
  • WIG 59816.64 -0.47%
  • sWIG80 11952.11 -0.48%
  • mWIG40 4188.82 -1.18%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:06

Dostosuj

Temat: Pendolino

Jutro w nocy rusza sprzedaż biletów na Pendolino. Ale na tory wyjedzie mniej pociągów

Testy pendolino na polskich torach z Błękitnego24 Odtwórz: Testy pendolino na polskich torach z Błękitnego24
Foto: Bilety będą sprzedawane w cenach od 49 do 150 zł, z wyjątkiem tras Trójmiasto – Kraków/Katowice, gdzie cena maksymalna wyniesie 189 zł | Video: Testy pendolino na polskich torach z Błękitnego24

Zamiast 13 składów, 14 grudnia na trasy wyruszy 9 składów Pendolino - poinformowała rzeczniczka prasowa PKP Intercity Zuzanna Szopowska. Wyjaśniła, że zmniejszenie ich liczby związane jest z opóźnieniami w dostarczaniu pociągów przez producenta.

- Obecnie w Polsce jest 17 składów Pendolino, z których do dziś 11 przeszło restrykcyjne testy i jest gotowych do przewozu pasażerów. W związku z tym w grudniu wykorzystamy maksymalnie 15 pojazdów, z czego 9 do jazdy z pasażerami, a pozostałe stanowić będą niezbędną rezerwę - powiedziała Szopowska.

Dodała, że na niektórych trasach, na których miały jeździć pociągi Pendolino pojadą składy Express Intercity.

Bezpieczniej

Szopowska zaznaczyła, że decyzja o zmniejszeniu liczby składów Pendolino związana jest z bezpieczeństwem pasażerów. - Wdrożenie nowych pociągów musi odbyć się odpowiedzialnie, ze względu na opóźnienie w dostarczeniu składów przez producenta, czas potrzebny na testy uległ drastycznemu skróceniu - podkreśliła rzeczniczka PKP Intercity.

W nocy z soboty na niedzielę rozpocznie się sprzedaż biletów na Pendolino. W kasach na dworcach sprzedaż ruszy o godz. 1.00 w nocy, a w internecie i w biletomatach o godz. 5.00 rano. Sprzedaż biletów będzie prowadzono w tzw. dynamicznym systemie sprzedaży. - Celem wprowadzenia nowej strategii cenowej jest zwiększenie liczby przewiezionych pasażerów przy jednoczesnej maksymalizacji przychodów spółki. Pasażerowie planując podróż z wyprzedzeniem mogą kupić bilet w atrakcyjnej cenie - zaznaczyła Szopowska.

Bilety będą sprzedawane w cenach od 49 do 150 zł, z wyjątkiem tras Trójmiasto – Kraków/Katowice, gdzie cena maksymalna wyniesie 189 zł.

Szopowska zaznaczyła, że wprowadzenie na polskie tory pociągów Pendolino pozwoli na skrócenie czasu podróży między największymi miastami. Podróż z Warszawy do Krakowa i Katowic zajmie około 2,5 godziny, do Trójmiasta blisko 3 godziny, a do Wrocławia 3 godziny 40 minut.

Termin minął

Intercity kupiło pociągi Pendolino od Alstomu w maju 2011 r. Ponieważ w maju br. minął termin przekazania przewoźnikowi pierwszych składów z homologacją, firmy rozmawiały o naliczanych przez polskiego przewoźnika karach umownych.

W październiku br. PKP Intercity zawarło porozumienie z Alstomem, które umożliwiło przewoźnikowi odbiór pociągów zgodnych z zamówieniem oraz posiadających homologację wydaną przez Urząd Transportu Kolejowego. Porozumienie zakłada także, że kary za nieterminowe dostarczenie składów będą nadal naliczane, ale nie są potrącone z bieżących płatności. Sprawa zostanie przekazana do Sądu Arbitrażowego, a ewentualna należność zabezpieczona gwarancją bankową, z której przewoźnik będzie miał prawo skorzystać po przychylnym dla niego wyroku sądu.

Koszt 20 pociągów Pendolino zakupionych przez PKP Intercity to ok. 400 mln euro. Kontrakt o wartości 665 mln euro obejmuje także budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane