• rozwiń

Jutro TIR-em na zakupy nie pojedziesz

Jutro TIR-em na zakupy nie pojedziesz
Foto: sxc.hu Foto: Duże zakupy? Nie jutro

Jutro Boże Ciało - dzień ustawowo wolny od handlu. Oznacza to, że zakupów nie zrobimy np. w hipermarkecie. W czwartek obowiązuje także zakaz poruszania się ciężarówek powyżej 12 ton.

W dni, które zgodnie z Kodeksem pracy są oficjalnie dniami świątecznymi, pracować w handlu nie mogą osoby zatrudnione w sklepie na podstawie umowy o pracę. Wynika to z Kodeksu pracy, który stanowi, że "praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona".

Nie ma natomiast przeszkód, by w Boże Ciało pracował w sklepie sam właściciel albo osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. Art. 151 (9a) Kodeksu pracy nie zakazuje zatrudniania takich osób w dni świąteczne.

Kodeks pracy zezwala też na normalny handel w dni świąteczne w tzw. placówkach użyteczności publicznej. Zaliczają się do nich np. w apteki czy stacje benzynowe.

Ustawa zakazująca pracy w placówkach handlowych w 12 świątecznych dni weszła w życie w październiku 2007 roku. Oprócz Bożego Ciała sklepy od niespełna trzech lat zamykane są na Nowy Rok, Wielkanoc (2 dni), Zielone Świątki, 1 i 3 maja, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada oraz w Boże Narodzenie (2 dni).

TIR-y nie pojadą

W Boże Ciało zakaz ruchu między godz. 8 a 22 mają samochody ciężarowe o masie powyżej 12 ton. Zakaz obowiązuje też dziś do godz. 22. - Będą mogły poruszać się te pojazdy, które będą przewoziły np. szybko psującą się żywność, czy też żywe zwierzęta - tłumaczy rzecznik GDDKiA Marcin Hadaj.

Jeśli o godz. 8 rano jakaś ciężarówka znajdzie się na drodze, będzie musiała przeczekać na parkingu do godz. 22.

bgr ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane