• rozwiń

Jutro kolej stanie na dwie godziny

Jutro kolej stanie na dwie godziny
Foto: TVN24 Foto: Pociągi InterRegio staną na dwie godziny

Na dwie godziny staną we wtorek wszystkie pociągi Przewozów Regionalnych. Związkowcy i przedstawiciele władz spółki nie doszli w poniedziałek do porozumienia. Szefostwo mocno zadłużonej spółki twierdzi, że nie stać ich na spełnienie żądań płacowych załogi.

Strajk ostrzegawczy odbędzie się we wtorek między godz. 7 a 9 rano i będzie polegać na zatrzymaniu pociągów Przewozów Regionalnych. Związkowcy deklarują, że zależy im, by strajk był jak najmniej uciążliwy dla pasażerów. Dlatego pociągi nie będą zatrzymywane w polu, a na stacjach węzłowych, gdzie mają się odbywać akcje protestacyjne. Część pociągów wyjechałaby na trasy dopiero po zakończeniu protestu.

Małe szanse na porozumienie

Kolejarze z Przewozów Regionalnych mają dwa główne postulaty. Po pierwsze domagają się podwyżek płac o 280 zł na osobę.
- Zasadnicza część pensji maszynisty wynosi średnio od 1,4 tys. zł do 1,6 tys. zł i od czterech lat pozostają na niezmienionym poziomie - mówi Sławomir Centkowski ze Związku Zawodowego Maszynistów. Związkowcy żądają od właścicieli spółki - marszałków województw - poważnego zaangażowania w jej rozwój.

Jak mówi jednak prezes spółki Małgorzata Kuczewska-Łaska, przewoźnika nie stać na spełnienie tych żądań.
- Możemy zaproponować podwyżkę rzędu 130 zł, ale dopiero od początku października - powiedziała. Dodała, że na takie podwyżki spółka musiałaby do końca roku przeznaczyć ok. 11 mln zł, a i bez tego szacuje się, że zamknie rok 30 mln zł straty.

Kuczewska-Łaska szacuje, że obecne zadłużenie Przewozów Regionalnych sięga ok. 500-550 mln zł. Znaczną jego część - ok. 400 mln zł - stanowią długi wobec zarządzającej infrastrukturą kolejową spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

Kłopoty lidera

Przewozy Regionalne to największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce. Dziennie uruchamiają ponad 2,5 tys. pociągów, głównie na trasach lokalnych i regionalnych. Spółka należy do samorządów 16 województw i zatrudnia ok. 13,5 tys. pracowników. W wyniku restrukturyzacji, od grudnia 2008 roku zatrudnienie spadło o ok. trzy tys. osób.

Według danych Urzędu Transportu Kolejowego w pierwszym kwartale 2011 roku spółka miała ponad 43-proc. udział w polskim rynku pod względem liczby przewiezionych pasażerów, a od stycznia do maja z usług przewoźnika skorzystało 47,5 mln pasażerów.

mkg/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane