• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Jutro hakerzy mają zaatakować instytucje finansowe na świecie. Na celowniku NBP

Jutro ataki hakerskie na instytucje finansowe. Na celu NBP Odtwórz: Jutro ataki hakerskie na instytucje finansowe. Na celu NBP
Foto: shutterstock.com | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: NBP powinno czuć się zagrożone w związku z zapowiedzianymi atakami hakerskimi? | Video: Jutro ataki hakerskie na instytucje finansowe. Na celu NBP

Jutro mają zostać przeprowadzone ataki hakerskie na instytucje finansowe na całym świecie, zapowiedziane przez pakistańską grupę hakerską powiązaną z Anonymous. - Na liście banków, które mają zostać zaatakowane, znajduje się NBP - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Piotr Kijewski szef CERT Polska. - Polska jest drobnym celem - dodał.

5 listopada, czyli termin, jaki obrali hakerzy, nie jest przypadkowy. To rocznica spisku prochowego, który miał na celu wysadzenie Izby Lordów w Wielkiej Brytanii, a zakończył się ujęciem Guya Fawkesa. To z tym wydarzeniem identyfikuje się m.in. grupa Anonymous.

Na liście, którą opublikowała w sieci grupa hakerska, znajduje się strona internetowa NBP, ale też Banku Światowego i kilkunastu banków centralnych innych krajów.

Takie ataki to tzw. haktywizm, czyli manifestacja poglądów poprzez ataki w sieci. - Ataki mogą mieć miejsce, ale prawdopodobieństwo jest bardzo niskie - uspokaja Kijewski.

Wczoraj KNF przestrzegł instytucje sektora finansowego przed możliwymi atakami hakerów na ich systemy teleinformatyczne. Przekazał listę zaleceń, których realizacja ograniczy ryzyko związane z atakami.

- Banki są zabezpieczone. Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla naszych pieniędzy - mówi Kijewski.

Brak dostępu do strony

- Klient może odczuć taki atak, gdy zostanie zaatakowana strona banku. Nie będzie ona wtedy po prostu dostępna - tłumaczy Maciej Ziarek, specjalista ds. bezpieczeństwa IT z Kaspersky Lab Polska.

Dodaje, że ataki DDoS obejmują serwery, poprzez wysyłanie dużej ilości zapytań dotyczących tego serwera z różnych komputerów.

Jak podkreślają eksperci, jedynym ryzykiem jest to, że nie będą działały witryny banków i poprzez to uniemożliwią nam korzystanie z konta osobistego. Są to jedyne konsekwencje finansowe. Jak dodają, odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa przed jutrzejszymi atakami spoczywa na ABW.

- W Polsce nie jest aż tak źle. Na Zachodzie zdarzają się banki, które nie mają podwójnego uwierzytelnienia, co nie zdarza się w polskich bankach - uspokaja Ziarek.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane