• rozwiń
  • WIG20 2303.31 -1.19%
  • WIG30 2649.09 -1.03%
  • WIG 59480.64 -0.87%
  • sWIG80 11638.94 +0.08%
  • mWIG40 4036.65 -0.19%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Juszczenko: Ratujmy Ukrainę przed katastrofą

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zaapelował do rządu premier Julii Tymoszenko, parlamentu i społeczeństwa o ratowanie gospodarki narodowej. W dramatycznym wystąpieniu telewizyjnym Juszczenko zażądał zmiany budżetu, bo brak środków na wypłaty prowadzi do "katastrofy społecznej".

- System finansowy jest całkowicie rozchwiany. Z powodu braku środków świadomie niszczone są instytucje państwowe. Wszystko to może zakończyć się katastrofą społeczną - oświadczył prezydent w wystąpieniu telewizyjnym. Przemówienie Juszczenki jego służby prasowe zapowiedziały jako "pilne orędzie do narodu". Zostało ono wyemitowane przez wszystkie ukraińskie kanały telewizyjne.

- Rodacy! Apeluję o wzmocnienie nacisków na rząd i większość parlamentarną, by potok kłamstw, fałszu i plotek (ze strony rządu i większości w parlamencie - PAP) został niezwłocznie wstrzymany na rzecz natychmiastowych działań skierowanych na ratowanie gospodarki narodowej - mówił prezydent.

Juszczenko chce zmian w budżecie

Juszczenko wyraził zaniepokojenie "rażącym" spadkiem ukraińskiej produkcji przemysłowej oraz odsyłaniem pracowników na długotrwałe urlopy. Wspomniał, że premier Tymoszenko zawarła niekorzystne dla państwa umowy gazowe z Rosją, za które zapłacą wszyscy Ukraińcy.

- Domagam się natychmiastowych zmian w budżecie państwa na 2009 rok. Jest to jedyny sposób naprawienia sytuacji. Do dzisiejszego dnia rząd nie zebrał nawet połowy zaplanowanych na styczeń podatków. Przyczyna jest jedna: nierealny budżet - podkreślił ukraiński prezydent.

Winna Tymoszenko

Odpowiedzialnością za ten stan Juszczenko obarczył premier Tymoszenko i kontrolowaną przez nią większość w Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy. - Pragnę podkreślić: odpowiedzialność spoczywa na was. Za waszą zgodą pieniędzy nie dostaną lekarze, nauczyciele, wojskowi. Nie będzie środków dla szkół i szpitali. Odpowiecie za to przed ukraińskim narodem - oznajmił prezydent.

Juszczenko zapewnił jednocześnie, że mimo trudnej sytuacji w państwie jego obywatele nie pozostaną bez opieki.

Wcześniej w piątek kancelaria prezydenta ostrzegła już, że w związku z brakiem korekty budżetowej już w lutym w budżecie Ukrainy zabraknie pieniędzy na wypłaty, a w marcu liczba bezrobotnych wzrośnie ponad trzykrotnie, do 3,5 miliona.

Według Państwowego Komitetu Statystycznego, w grudniu na Ukrainie zarejestrowano prawie 850 tysięcy bezrobotnych.

bgr/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane