• rozwiń

Juncker szefem KE i Polska oczami "The Economist". Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Juncker szefem KE i Polska oczami "The Economist". Oglądaj TVN24 Biznes i Świat
Foto: CC BY-NC-ND 2.0/ Parlament EU Foto: Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

W TVN24 Biznes i Świat śledzimy dziś najważniejsze wydarzenia na świecie i w biznesie. Będziemy w Brukseli, gdzie przywódcy państw UE nominują byłego premiera Luksemburga Jean-Claude'a Junckera na nowego szefa Komisji Europejskiej. Podpiszą również umowy stowarzyszeniowe z Gruzją i Mołdawią oraz gospodarczą część umowy z Ukrainą. Opowiemy też o tym, jak prestiżowy "The Economist" widzi Polskę.

Juncker ma zastąpić na stanowisku przewodniczącego Komisji Portugalczyka Jose Barosso. Decyzja państw UE w sprawie jego nominacji nie będzie jednak jednomyślna, jak miało to miejsce w przeszłości przy wyborze szefa KE. Przeciwny Junckerowi jest bowiem premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Najpewniej decyzja w sprawie Junckera zapadnie w głosowaniu. Do jej podjęcia konieczne jest poparcie kwalifikowanej większości głosów państw UE.

Na marginesie unijnego szczytu w piątek podpisane zostaną też umowy stowarzyszeniowe między UE a Gruzją i Mołdawią, a także druga, gospodarcza część umowy z Ukrainą, dotycząca przede wszystkim utworzenia strefy wolnego handlu. Pierwszą, polityczną część porozumienia z Ukrainą podpisano już w marcu, co było sygnałem wsparcia dla władz w Kijowie w okresie zaostrzających się napięć z Rosją i kryzysu politycznego.

Dziennikarze TVN24 Biznes i Świat będą informować o tym co dzieje się w Brukseli, a ich goście komentować te zmiany.

O Polsce

W najnowszym wydaniu magazynu "The Economist" możemy przeczytać obszerny raport o Polsce. - W tym kraju nastała nowa złota era, drugi wiek Jagiellonów - twierdzą autorzy tekstów. W TVN24 Biznes i Świat opowiemy państwu jak Polska postrzegana jest na świecie i jakie znaczenie ma publikacja w "The Economist".

Upadłość konsumencka

Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej , które nieumyślnie wpadły w kłopoty finansowe, będą mogły łatwiej ogłosić upadłość, co pozwoli im na rozpoczęcie nowego rozdziału z czystą kartą - taki ma być skutek nowelizacji uchwalonej w czwartek przez Sejm. Dziś opowiemy państwu na co pozwala nowe prawo, jakie są jego plusy i minusy.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane