• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

JP Morgan tnie prognozę polskiego PKB. Wróży obniżkę stóp procentowych

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

W reakcji na gorsze od spodziewanych dane o produkcji przemysłowej za maj, bank JP Morgan nieznacznie obniżył prognozę PKB dla Polski za II kwartał, ale podtrzymał średnioroczną za cały 2014 rok. Bank przewiduje też obniżkę stóp i deflację.

Bank zakłada obecnie polski PKB za II kw. na 3,1 proc. rdr wobec 3,3 proc. rdr przed ogłoszeniem danych o produkcji za maj oraz 3,4 proc. rdr za I kw. br. Średnio za 2014 r. przewiduje 3,2 proc. rdr. Dane PKB za II kw. będą znane w sierpniu.

Niespodzianka inflacyjna

W cotygodniowym komentarzu bank napisał, że "oddolna niespodzianka inflacyjna i wyhamowanie produkcji przemysłowej wzmacniają argumenty za obniżką oprocentowania podstawowych stóp".

"Produkcja przemysłowa za maj w ujęciu wyrównanym sezonowo była o 1,5 proc. niższa mdm, w pełni usuwając zdobycze z poprzednich dwóch miesięcy i sprowadzając poziom z kwietnia maja do średniej z I kw. br. Wyhamowanie produkcji w przemyśle sygnalizowały PMI i przeglądy koniunktury z ostatnich miesięcy, ale odczyt był słabszy od oczekiwanego" – zauważają analitycy.

JP Morgan spodziewa się utrzymania oprocentowania stóp na najbliższym posiedzeniu RPP w przyszłym tygodniu, ale przewiduje, że Rada zasygnalizuje wycofanie się ze wskazówek drogowskazowych, w myśl których oprocentowanie stóp nie zmieni się do końca III kw. br. Najważniejsza ze stóp procentowych od lipca ub. r. jest na poziomie 2,5 proc.

Będzie obniżka stóp?

Na 60 proc. bank ocenia prawdopodobieństwo obniżki oprocentowania stóp o 50 pb na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu RPP we wrześniu. W lipcu będą też znane aktualne prognozy inflacyjne biura analiz NBP mające wpływ na decyzję. Stopa inflacji w maju okazała się nieoczekiwanie niska; spadła do 0,2 proc. rdr.

W miesiącach letnich JP Morgan spodziewa się deflacji do -0,4 proc. rdr. Wskazuje na ograniczony efekt inflacyjny zwyżki akcyzy na alkohol i papierosy wprowadzonej z początkiem br., co tłumaczy konkurencją między sieciami handlowymi, perspektywę dobrych zbiorów i rosyjskim embargiem na import wieprzowiny z Polski. We wrześniu i październiku zakłada inflację na 0,0 proc. rdr.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane