• rozwiń
  • WIG20 2212.15 +1.32%
  • WIG30 2500.06 +1.21%
  • WIG 57986.45 +0.99%
  • sWIG80 11453.40 +0.21%
  • mWIG40 3649.14 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Unia walczy z kryzysem euro

"Jeżeli Europa będzie się nadal wahać, to straci globalne wpływy"

Foto: EPA Foto: Kraje UE stosują półśrodki?

- Przywódcy europejscy zbyt wolno reagują na kryzys i jeśli nadal będą tak niezdecydowani, Europa utrataci globalne wpływy - stwierdził szef Banku Światowego Robert Zoellick.

W rozmowie z "Der Spiegel" opublikowanej w niedzielę szef Banku Światowego powiedział, że "przywódcy europejscy zawsze działają o dzień za późno i obiecują o jedno euro za mało. Potem, gdy sytuacja się pogarsza, dorzucają nową gotówkę". - Pozwala to grać na czas, ale nie rozwiązuje strukturalnych problemów strefy euro - uważa Zoellick.

- Jeżeli Europa będzie się nadal wahać, to straci globalne wpływy. Przywódcy europejscy muszą być tego świadomi - dodał szef Banku, podkreślając zarazem, że Niemcy powinny forsować reformy strukturalne w UE.

Według Zoellicka wyjście Grecji ze strefy euro miałoby "kolosalne konsekwencje", ale Europa nie powinna pozwalać sobie na to, by być zakładniczką Aten. - Jeśli greccy liderzy grożą wyjściem z unii walutowej, to reszta Europy musi stworzyć mechanizm buforowy, który złagodzi efekt takiej decyzji - stwierdził.

Europa musi szybko wybrać

W wywiadzie dla brytyjskiego tygodnika "The Observer" szef Banku Światowego ostrzegł, że jeśli Europa nie poradzi sobie z kryzysem we właściwy sposób, czeka ją "moment Lehman (Brothers)", odnosząc się do bankructwa tego banku, które nastąpiło we wrześniu 2008 roku i stało się katalizatorem światowego kryzysu finansowego.

Kraje rozwijające się muszą się "przygotować na niepewność na rynkach, której przyczyną jest sytuacja w strefie euro" - powiedział "Observerowi" Zoellick. - Byłoby lepiej, gdyby unikały one gromadzenia długów krótkoterminowych (...) i skoncentrowały się na fundamentalnych dla jej przyszłego rozwoju (aspektach) gospodarki: infrastrukturze i ludzkim kapitale - dodał szef BŚ.

Prezes Banku Światowego w swych wywiadach wezwał Europejczyków do podjęcia jak najszybszej akcji mającej na celu znalezienie rozwiązań strukturalnych i opanowanie kryzysu: - Nie chodzi o to, jaki model Europejczycy wybiorą. Muszą jakiś wybrać. Szybko.

Finansjera przestrzega

Robert Zoellick odejdzie ze swej funkcji 1 lipca; jego miejsce zajmie urodzony w Korei amerykański ekspert do spraw zdrowia Jim Yong Kim.

W piątek w formie komentarza do sytuacji w Hiszpanii w podobnym duchu wypowiedział się Międzynarodowy Fundusz Walutowy. "Trwałe rozwiązanie kryzysu wymaga przekonujących działań zorientowanych na umacnianie kompletnej i silnej europejskiej unii walutowej" - ogłosiła organizacja, którą kieruje Christine Lagarde i która dąży konsekwentnie do wykreowania "unii bankowej i fiskalnej".(PAP)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane