• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Jeździsz służbowym autem? Możesz zapłacić

Jeździsz służbowym autem? Możesz zapłacić
Foto: TVN24 Foto: Jeśli jeździsz służbowym autem, fiskus może zażądać zapłaty podatku

Pracownicy, którzy wykorzystują służbowe auta do prywatnych celów, mogą zapłacić dodatkowy podatek. Sprawdzą ich urzędnicy skarbowi, którzy przychodzą na kontrolę do firm - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Urzędnicy skarbowi zaczęli sprawdzać wykorzystywanie samochodów służbowych przez pracowników do celów prywatnych. W tym celu przychodzą do firmy tuż przed zakończeniem pracy i skrupulatnie liczą samochody na parkingu. Następnie proszą o listę tych, którzy nie odstawili aut na firmowy parking.

Wzywają ich do urzędu, gdzie w ogniu pytań często przyznają się oni, że wykorzystują służbowe auto prywatnie w dowolnym zakresie.

Kilkaset złotych podatku

Wtedy ukarani mogą być zarówno pracodawca jak i pracownik. Pracodawca, gdy nie odprowadził podatku od nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracownika, a takimi jest właśnie używanie auta służbowego prywatnie, z kolei pracownikowi można wymierzyć dodatkowy podatek.

Obliczany on jest od cen obowiązujących w danym mieście za wynajęcie podobnego samochodu na taki czas, do jakiego przyznał się w trakcie kontroli skarbowej pracownik.

W sumie może to być od 100 do 280 zł dodatkowego podatku. Jeżeli jednak samochód jest większy i bardziej wartościowy, koszty te mogą być znacznie wyższe (za wynajęcie niektórych pojazdów płaci się nawet 500 zł za dobę).

mac\mtom\k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane