• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja

Jewtuszenkow zostaje w areszcie. Miliarder "prał pieniądze" i krytykował Putina

Jewtuszenkow zostaje w areszcie. Miliarder "prał pieniądze" i krytykował Putina
Foto: Dyor, CC BY-SA 3.0 Foto: Majątek Władimira Jewtuszenkowa wycenia się na ponad 8 mld USD

Sąd w Moskwie przedłużył w piątek do 16 marca areszt domowy Władimirowi Jewtuszenkowowi, jednemu z najbogatszych Rosjan, szefowi holdingu AFK Sistema, zatrzymanemu 16 września pod zarzutem prania pieniędzy.

Przed aresztowaniem amerykańskie pismo "Forbes" szacowało majątek rosyjskiego biznesmena na 9 mld dolarów.

Władze informowały, że oligarchę aresztowano w ramach śledztwa w sprawie kradzieży akcji przedsiębiorstw sektora paliwowo-energetycznego Baszkirii i ich legalizacji. Baszkiria to bogata w ropę naftową republika na Uralu.

Wbrew prawu?

Rosyjska prokuratura generalna twierdzi, że koncern naftowy Basznieft został niezgodnie z prawem sprywatyzowany w 2009 roku, a następnie odsprzedany holdingowi AFK Sistema.

W 2009 roku AFK Sistema za 2,5 mld dolarów kupiła Basznieft i inne baszkirskie aktywa naftowe. Sprzedawcą były fundusze związane z poprzednim prezydentem Baszkirii Murtazą Rachimowem i jego synem Uralem, za którymi prokuratura wysłała międzynarodowy list gończy.

Jewtuszenkow nie przyznaje się do winy, a AFK Sistema uznała zarzuty wobec niego za bezpodstawne. Do oligarchy należy ponad 64 proc. akcji holdingu, w którego skład wchodzą m.in. banki, koncerny naftowe, przedsiębiorstwa budowlane i firmy z branży telekomunikacyjnej.

Areszt domowy

66-letni Jewtuszenkow, który odbywa areszt domowy w swojej posiadłości w Żukowce koło Moskwy, nie może opuszczać domu, ani posesji; może kontaktować się jedynie z najbliższą rodziną. Nie wolno mu korzystać z internetu ani z telefonu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane