• rozwiń

Jeszcze trudniej o kredyt?

Jeszcze trudniej o kredyt?
Foto: TVN24 Foto: Komisja Nadzoru Finansowego zaostrzy kryteria udzielania kredytów

Powraca temat rekomendacji nadzoru finansowego, która może mocno zaostrzyć warunki uzyskania kredytów. W ciągu najbliższych 2-3 tygodni Komisja Nadzoru Finansowego ma spotkać się w tej sprawie z bankowcami - donosi "Wall Street Journal Polska".

Pomysł rekomendacji T, która miałaby wprowadzić jednolite i rygorystyczne zasady oceny zdolności kredytowej klientów, powstał jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Jedna z jej zasad mówi, że obciążenia kredytowe nie powinny przekraczać połowy dochodów kredytobiorcy. Niezbędna byłaby też wiarygodna dokumentacja.

Po ostrej krytyce, sprawa na klika miesięcy ucichła. Teraz KNF wraca do tego projektu i planuje jego wprowadzenie w życie w 2010 r. Na razie Komisja chce rozmawiać z bankowcami o zaproponowanych przez nich zmianach w rekomendacji T.

Niewykluczone, że KNF wycofa się z najbardziej restrykcyjnych pomysłów. Powód? Nadmierna ingerencja w elementy gry konkurencyjnej - w rozmowie z "WSJ" ocenia analityk Marcin Mazurek. Zbyt restrykcyjne zapisy mogłyby bowiem doprowadzić do sytuacji, w której znikłyby różnice w ofertach banków.

mon/sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane