• rozwiń

Jeszcze poczekają na 1 procent

Jeszcze poczekają na 1 procent
Foto: TVN24 Foto: 1 proc. z podatku dochodowego, to dla wielu OPP poważny zastrzyk pieniędzy

1 proc. podatku od osób fizycznych dla organizacji pożytku publicznego jest im sukcesywnie przekazywany. Zgodnie z przepisami, urzędy skarbowe mają obowiązek przekazania pieniędzy od lipca do końca sierpnia br. - poinformował w czwartek w Sejmie w wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz. OPP uważały, że termin upływa z końcem lipca.

Jak widać, resort finansów jest innego zdania. - Dla zeznań podatkowych składanych do 30 kwietnia termin przelania pieniędzy z 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego to lipiec i sierpień – mówił wcześniej wiceminister finansów Maciej Grabowski, cytowany przez "Gazetę Prawną". - Fundusze pochodzące z wpłat 1 proc. podatku dochodowego wpłyną do organizacji pożytku publicznego do końca sierpnia - zapewnił.

Bo czekali na korekty

Grabowski wyjaśnił, że przesunięcie o miesiąc wynika z uwzględnienia przekazania 1 proc. także z korekt zeznań. Dlatego urzędy skarbowe czekały na korekty zeznań do końca czerwca, by od 1 lipca zacząć przelewać pieniądze w terminie dwóch miesięcy.

Według słów Parafianowicza, termin przekazywania podatku został zmieniony w ubiegłym roku na prośbę samych organizacji. Chciały one korzystać od razu z całości przekazanych im środków, a jest to możliwe dopiero po dokonaniu korekt w zeznaniach PIT. - W tym roku takich korekt było na 85 mln zł - wyjaśniał wiceminister, dodając, że można je było złożyć do końca czerwca.

Bo mieli dużo pracy

Minister Jacek Rostowski kilka dni temu przyznał: będą opóźnienia w przekazywaniu pieniędzy dla organizacji pożytku publicznego, a wynikają one z "trudności biurokratycznych". Wtedy minister nie chciał zadeklarować, kiedy pieniądze trafią do adresatów: - W tej chwili nie wiem. Na pewno jest to dla nas bardzo ważne, żeby szybko te środki zostały przekazane - zapewniał.

Pytają dlaczego tak długo

To wszystko odpowiedź resortu na list jaki pod koniec czerwca inicjatywa "Lepszy 1 procent" skierowała do Ministra Finansów. "Urzędy Skarbowe wstrzymują przekazywanie środków z 1 proc. podatku na konta OPP, co powoduje poważne problemy finansowe organizacji (pozarządowych)" - alarmowały OPP i prosiły interwencję w tej sprawie.

W Sejmie o opóźnienia w przekazywaniu tych pieniędzy pytali zaś posłowie PiS. Jak zaznaczył poseł Andrzej Dera, organizacje pozarządowe otrzymały dotychczas jedynie 20 proc. należnych im kwot.

Parafinowicz poinformował, że w tym roku o 2 mln osób więcej niż w 2008 r. przeznaczyło 1 proc. swojego podatku dla organizacji pożytku publicznego - trafi do nich zatem o ok. 130 mln zł więcej niż przed rokiem. W sumie organizacje społeczne dostaną na swoją działalność 400 mln zł.

Dodał, że w tym roku po raz pierwszy organizacje otrzymają zbiorowe listy darczyńców, a nie - jak dotychczas - cząstkowe z każdego urzędu skarbowego.

//kdj/k

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane