• rozwiń
  • WIG20 2159.47 +0.16%
  • WIG30 2447.50 +0.22%
  • WIG 56977.18 +0.14%
  • sWIG80 11469.57 -0.17%
  • mWIG40 3652.31 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:59

Dostosuj

Temat: Sejm

Jeszcze lepsza ochrona dla pracowników upadłych firm

Jeszcze lepsza ochrona dla pracowników upadłych firm

Sejm przyjął zmiany, które pozwolą na wypłatę roszczeń finasowych pracownikom, w razie niewypłacalności firmy. Pracownicy będą chronieni, gdy zagraniczny sąd wszczął postępowanie upadłościowe, a ponowne postępowanie ogłosił sąd w Polsce.

Nowelizacja ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, była związana z upadkiem polskiej firmy, którą ogłosił francuski sąd. Po wszczęciu ponownego postępowania upadłościowego w Polsce, obecne przepisy nie pozwalały na wypłacenie ponad 900 osobom pieniędzy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).

Zgłoszenia zbyt późno

Wszczęcie wtórnego postępowania upadłościowego następuje zazwyczaj po kilku miesiącach od daty ogłoszenia upadłości przez sąd zagraniczny i powstania niewypłacalności firmy. W efekcie zgłoszone roszczenia pracownicze nie mogą być zaspokojone, bo zwykle są zgłaszane po zbyt długim okresie od pierwszej decyzji. Teraz, po wszczęciu wtórnego postępowania upadłościowego wobec polskiego przedsiębiorcy, będzie można wypłacić pieniądze pracownikom z FGŚP.

Teraz przepisami zajmie się Senat. Jeśli zmiana zostanie wprowadzona, to ok. 900 byłych pracowników wcześniej wymienionej spółki, otrzyma 9 mln zł ze wspomnianego funduszu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane