• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Jesteśmy zadłużeni na blisko 60 mld

Jesteśmy zadłużeni na blisko 60 mld
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Polacy są mocno zadłużeni - wynika z raportu KRD

Długi Polaków wynoszą ponad 59 miliardów zł - wyliczył Krajowy Rejestr Długów. Zalegamy z płatnościami m.in. wobec banków, spółdzielni mieszkaniowych, za mandaty, prąd, gaz oraz telefon. Najwięcej długów mają mieszkańcy Mazowsza.

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że 59,2 miliarda złotych wynoszą nieuregulowane w terminie zobowiązania konsumentów i przedsiębiorców z całego kraju.

Kredyty, podatki, opłaty, mandaty

Największe zaległości mamy wobec banków - to ponad 29,8 mld zł. Są to niespłacone w terminie raty wraz z odsetkami.

Następne 19,14 mld zł - to zaległe podatki dla Skarbu Państwa. Rekordzistami pod tym względem są mieszkańcy województwa mazowieckiego, śląskiego, a najmniejsze zadłużenie jest w województwie podlaskim - 209 mln zł.

Niespłacone podatki i opłaty lokalne, zaległe płatności za mandaty (które najczęściej dotyczą one jazdy „na gapę" w komunikacji miejskiej, międzymiastowej i pociągami) to inne przyczyny naszego zadłużenia.

Zadłużenie lokatorów oraz najemców lokali z tytułu niezapłaconego czynszu, opłaty za rachunki za gaz i prąd, niespłacone rachunki za telefony stacjonarne i komórkowe to następne w kolejności "najpopularniejsze" długi Polaków. Przodują tu przedsiębiorcy: ich niezapłacone rachunki za telefon komórkowy to średnio aż 4789 zł.

Najwięcej pożyczyli młodzi mężczyźni z Mazowieckiego

Z raportu wynika, że najwięcej dłużników mieszka w województwach śląskim i mazowieckim. Są oni winni po 10 mld zł. Za nimi jest Wielkopolska (6 mld), województwo dolnośląskie (ponad 5 mld zł) i pomorskie (ponad 4 mld zł).

Dwie trzecie dłużników to przedsiębiorcy. Najbardziej zadłużonym województwem jest mazowieckie - mieszkańcy Mazowsza wydali co ósmą pożyczoną w Polsce złotówkę. Co 7 dłużnik jest winny do 1000 złotych. Zaledwie 4 proc. ma długi powyżej 10 tysięcy złotych.

długi polaków2

Wśród zadłużonych konsumentów dominują zdecydowanie mężczyźni, stanowiący aż 2/3 dłużników. Długi mają najczęściej osoby młode - na tzw. dorobku - pomiędzy 26 a 35 rokiem życia.

To pierwszy kompleksowy raport o poziomie zadłużenia Polaków. Analiza powstała we współpracy i przy wykorzystaniu informacji gromadzonych przez Narodowy Bank Polski, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz danych pochodzących z Krajowego Rejestru Długów.

Krajowy Rejestr Długów to biuro informacji gospodarczej w Polsce, działające od 4 sierpnia 2003 r. Posiada największą własną bazę zadłużonych konsumentów i przedsiębiorców. Rejestr współpracuje m.in.: z bankami, firmami leasingowymi, zakładami energetycznymi i gazowniczymi.

lad//gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane