• rozwiń
  • WIG20 2234.21 +0.02%
  • WIG30 2532.50 +0.04%
  • WIG 58845.80 +0.16%
  • sWIG80 11619.58 +0.42%
  • mWIG40 3762.03 +0.40%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:53

Dostosuj

"Jesteśmy w stanie wojny z Chinami". Unia kontra Chiny na Grenlandii

"Jesteśmy w stanie wojny z Chinami". Unia kontra Chiny na Grenlandii
Foto: Christine Zenino/ Wikipedia (CC-BY-SA) Foto: Na Grenlandii znajduje się dziewięć z 14 pierwiastków (metali) ziem rzadkich.

Grenlandia, autonomiczna część Danii, stała się nowym Eldorado metali ziem rzadkich, które są niezbędne dla nowych technologii. O zasoby wyspy ubiegają się Chiny i UE. - W tym wyścigu zaczął wygrywać Pekin - ostrzega unijny komisarz ds. przemysłu Antonio Tajani.

Od 2009 roku Grenlandia korzysta ze zwiększonej autonomii i prawa do kontroli nad swymi zasobami naturalnymi. Wśród surowców mineralnych ma dziewięć z 14 pierwiastków (metali) ziem rzadkich. Unijne firmy muszą importować większość z tych pierwiastków, aby pokryć swoje zapotrzebowanie.

"Chińczycy już działają"

Unijny komisarz ds. przemysłu Antonio Tajani odwiedził Grenlandię 16 czerwca, aby parafować porozumienia w sprawie wykorzystywania mineralnych surowców przez firmy unijne. - Chiński prezydent (Hu Jintao) przyjechał następnego dnia - powiedział Tajani w rozmowie z AFP. - A Chińczycy już działają - dodał i wyjaśnił, że kupili brytyjską firmę i przysłali dwa tysiące swoich górników.

Tymczasem Europejczycy nadal są w fazie rozmów. - Parafowane w czerwcu umowy będą rozpatrywane przez rządy państw UE we wrześniu - powiedział Tajani. Europejczycy zobowiązali się "płacić Grenlandii 35 proc. zysków" z koncesji i mają działać wyłącznie na wybrzeżu wyspy.

Stan wojny

Jesteśmy w stanie wojny z Chińczykami o metale ziem rzadkich.

osoba z otoczenia Antonio Tajaniego

- Jesteśmy w stanie wojny z Chińczykami o metale ziem rzadkich - twierdzą osoby z otoczenia Tajaniego. Sprawa dostępu do zasobów naturalnych w Grenlandii będzie omawiana na XV szczycie UE-Chiny w Brukseli 20 września.

Obecnie Chiny mają swoisty monopol na pierwiastki ziem rzadkich, ponieważ na swoim terytorium mają 35 proc. ich światowych zasobów. - Na giełdzie w Londynie to oni dyktują ceny  - powiedział jeden ze współpracowników Tajaniego. UE, USA i Japonia zaskarżyły do Światowej Organizacji Handlu politykę Chin, które ograniczają dostęp do swoich surowców poprzez stosowanie kwot. Równolegle UE dąży do dywersyfikacji dostaw. Podpisała umowy z Unią Afrykańską, Chile, Argentyną i Urugwajem, a wkrótce podpisać ma je z Meksykiem i Kolumbią.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane