• rozwiń

Jesteś graczem? "Ujawniasz zbyt wiele danych"

Jesteś graczem? "Ujawniasz zbyt wiele danych"
Foto: sxc.hu Foto: GIODO: użytkownicy e-gier ujawniają wiele informacji o sobie, tworząc fikcyjne postacie tzw. awatarów; może to być groźne w rzeczywistości

Użytkownicy e-gier ujawniają wiele informacji o sobie, tworząc fikcyjne postacie tzw. awatarów; może to być groźne w rzeczywistości - alarmował we wtorek w Warszawie podczas II Polskiego Kongresu Prawa Własności Intelektualnej szef GIODO Wojciech Wiewiórowski.

Kongres był poświęcony problemom prawnym dot. gier komputerowych. Generalny Inspektor Danych Osobowych Wojciech Wiewiórowski zaznaczył, że najczęściej problem udostępniania informacji na swój temat dotyczy fabularnych gier komputerowych, typu MMORPG (z ang. massively multiplayer online role-playing game), w których wiele osób może grać równocześnie ze sobą w sieci. Ich użytkownicy tworzą fikcyjne postacie.

Postać podobna do nas?

Szef GIODO zaznaczył, że tworzone w grach awatary mogą być bardzo podobne do tego, kto je stworzył, czyli do nas. Podkreślił, że znając postać można dowiedzieć się, kim jest twórca awatara, poznać wiele informacji o zainteresowaniach, finansach, zachowaniach czy nawet miejscu zatrudnienia danej osoby.

Dodał, że młodzi ludzie nie rozumieją często konsekwencji swoich działań podczas gry. - W takich grach bardzo często dokonuje się różnego rodzaju transakcji: kupuje, sprzedaje wirtualne przedmioty. Młodzi ludzi, kiedy zawierają umowę o sprzedaży czy kupnie, nie wiedzą, czy ta transakcja podpada pod przepisy prawa finansowego. Tracą także rozeznanie, w którym momencie stają się świadkami przestępstwa czy ofiarami albo sami popełniają przestępstwo. Prawo cywilne, karne, administracyjne czy finansowe może mieć duże znaczenie w grach online - podkreślił Wiewiórowski. Zaznaczył, że to już jest spory problem prawny.

Chroń dane

Podkreślił, że dzieci i młodzież nie wiedzą, że powinni chronić swoje dane i prywatność w grach online. - Pojawiają się gry, które są wprost skierowane do dzieci. To są często gry wykorzystujące jakieś postaci z kreskówek. Dziecko występując, jako jedna z tych postaci w grze, zaczyna bezwiednie opisywać siebie, to co posiada, gdzie mieszka, a także przekazywać informacje o swojej rodzinie - mówił Wiewiórowski.

Zaznaczył, że przy grach online nie wiadomo, kim są inni gracze. - Musimy zdawać sobie sprawę, że uczestniczą w nich również osoby, które zbierają dane o innych graczach w różnych celach. Mogą to być przedstawiciele firm, którzy próbują zebrać informacje o potencjalnych klientach swoich firm, naukowcy czy badacze, którzy zbierają dane do swoich prac badawczych. Ale mogą w nich brać udział osoby, który mają złe zamiary, np. zbierają informacje o graczach, aby potem wykorzystać je do różnych nadużyć - dodał Wiewiórowski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane