• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Jest zimno, ale pełno diamentów

Jest zimno, ale pełno diamentów
Foto: sxc.hu Foto: Rosja pozostaje liderem w wydobyciu diamentów

Geolodzy odkryli nowe złoża diamentów w Jakucji, wschodniej części Syberii. Rosja ma najwięcej na świecie udokumentowanych złóż tego minerału.

O sukcesie rosyjskich geologów donosi narodowy serwis informacyjny RIA-Nowosti. Specjaliści potwierdzili obecność nowych złóż diamentów w Jakucji, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej. Tegoroczne prace zostały przeprowadzone w lecie i zakończyły się sukcesem. Nowe złoża mają się znajdować w arktycznych rejonach Jakucji.

Rosja liderem

Eksperci działali we współpracy z koncernem Alrosa, światowym producentem diamentów. Wspólnie poinformowali, że odkryte minerały należą do średniego paleozoiku (era paleozoiku rozpoczęła się ok. 570 mln lat temu, a zakończyła ok. 230 mln lat temu). Na razie nie wiadomo jak wielkie są nowoodkryte złoża.

Obecnie Rosja zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem udokumentowanych złóż diamentów.
Złoża są eksploatowane m.in. w Permskim Kraju oraz w obwodzie archangielskim.

Ostatnio koncern poinformował o wydobyciu diamentu o masie 158,2 karata, który został wyceniony na ponad 1,5 mln dol. Udział spółki na rynku rosyjskim wynosi około 97 proc., zaś udział w światowej produkcji diamentów wynosi 28 proc.

Zdaniem specjalistów, udokumentowane zasoby koncernu mogą zapewnić utrzymanie dotychczasowego poziomu produkcji kamieni szlachetnych w ciągu najbliższych 25 lat bez obniżenia jakości wydobywanych surowców.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane