• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Jest zgoda KNF na połączenie BGŻ i Rabobanku Polska

Jest zgoda KNF na połączenie BGŻ i Rabobanku Polska
Foto: tvn24 Foto: Pod koniec listopada BGŻ i Rabobank Polska uzgodniły plan połączenia

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się w piątek na połączenie Banku Gospodarki Żywnościowej i Rabobanku Polska. Komisja poinformowała w komunikacie, że cały majątek Rabobanku Polska zostanie przeniesiony do BGŻ.

Pod koniec listopada BGŻ i Rabobank Polska uzgodniły plan połączenia. Postanowiono, że akcjonariuszowi Rabobank Polska, czyli Rabobank International Holding, za jedną akcję tego banku zostanie przyznanych 41 akcji połączeniowych.

Przeniesienie majątku

Połączenie zostanie przeprowadzone poprzez przeniesienie całego majątku Rabobank Polska jako spółki przejmowanej, na rzecz Banku BGŻ jako spółki przejmującej, z równoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego Banku BGŻ poprzez emisję 5 mln 2 tys. akcji serii H, czyli akcji połączeniowych. W wyniku połączenia kapitał zakładowy BGŻ zostanie podwyższony o 5 mln 2 tys. zł do 56 mln 138 tys. 764 zł.

W wyniku połączenia Bank BGŻ wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki Rabobank Polska, a Rabobank Polska zostanie rozwiązany bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. "Ze względu na fakt, że obydwa banki są częścią Grupy Rabobank, proponowane połączenie powinno (...) spowodować wyższą zdolność połączonego banku do wykorzystania posiadanej przez Grupę Rabobank sieci oraz oferty usług i produktów" - podał BGŻ w komunikacie zapowiadającym połączenie obu banków.

"(...) połączenie powinno także pomóc w uznaniu BGŻ po połączeniu, wraz z jego nowym pionem, który utrzyma obecną działalność oraz strukturę Rabobank Polska, jako jednego z głównych podmiotów w obszarze finansowania dużych korporacji z sektora spożywczego i rolnego (...)" - dodano.

Zobowiązania

Decyzja o połączeniu obu banków jest wynikiem zobowiązań przyjętych przez Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank BA oraz Rabobank International Holding BV wobec KNF.

Na początku grudnia br. BNP Paribas Group zapowiedział, że przejmie od Rabobanku 98,5 proc. akcji Banku BGŻ za 4,2 mld zł (ok. 1 mld euro). W komunikacie prasowym napisano, że finalizacja transakcji uzależniona jest m.in. od otrzymania koniecznych zgód regulatora.

"Jesteśmy przekonani, że połączenie doświadczenia Banku BGŻ, zwłaszcza w segmencie rolno-spożywczym i e-bankowości, z istniejącą działalnością BNP Paribas Polska pozwoli stworzyć wyjątkowego gracza na polskim rynku bankowym ze znaczącymi perspektywami wzrostu" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Stefaan Decraene, szef bankowości detalicznej BNP Paribas International i członek komitetu wykonawczego BNP Paribas.

Wstępna oferta

W listopadzie BNP Paribas złożył niewiążącą ofertę zakupu BGŻ. Wcześniej także UniCredit podawał, że chce kupić BGŻ od Rabobanku i złożył już w tej sprawie ofertę. Zainteresowanie zakupem BGŻ sygnalizował także Santander. Komisja Nadzoru Finansowego oceniała jednak, że inwestor ten powinien najpierw dokończyć poprzednią fuzję BZ WBK z Kredyt Bankiem. Według spekulacji prasowych, bankiem BGŻ zainteresowany był także m.in. Credit Agricole.

KNF informowała wcześniej, że zobowiązania Grupy Rabobank dotyczące długoterminowej strategii funkcjonowania BGŻ są nadal aktualne. Rabobank zadeklarował w wezwaniu, że zamierza utrzymać BGŻ na GPW. Rabobank zadeklarował także zwiększenie free float nie później niż do połowy 2016 roku, do poziomu 25 proc. poprzez sprzedaż lub emisję nowych akcji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane