• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Jest zastępca Marcinkiewicza w EBOiR

Jest zastępca Marcinkiewicza w EBOiR
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Gawlikowska-Hueckel: skomentuję, jak się potwierdzi

Profesor Uniwersytetu Gdańskiego Krystyna Gawlikowska-Hueckel ma być polskim kandydatem na jednego z dyrektorów w Europejskim banku Odbudowy i Rozwoju - dowiedział się nieoficjalnie TVN CNBC Biznes. Potencjalna kandydatka nie komentuje jednak na razie tych doniesień.

Krystyna Gawlikowska-Hueckel w rozmowie z TVN CNBC Biznes nie chce jeszcze wypowiadać się na temat jej ewentualnej kandydatury. - Proszę poczekać do oficjalnego komunikatu - mówi prof.Gawlikowska-Hueckel i obiecuje, że jeśli informacja się potwierdzi, to udzieli obszerniejszego komentarza.

Pytana o zadania polskiego dyrektora w EBOiR podkreśla, że podstawowe to prezentowanie Polski i zapewnienie pewnej drożności komunikacyjnej między EBOiR-em a polskim ministerstwem gospodarki i bankiem centralnym. - Trzeba także dopilnować priorytetów w sensie pomocy krajom, które tej pomocy potrzebują - mówi. Dodaje też, że jej zdaniem, jako naukowca zmieni się kierunek działania EBOiR. -Bank zawsze skutecznie wspierał transformację w krajach, gdzie ona się odbywała. Ale większość z tych krajów juz pomocy nie potrzebuje. Pojawiają się nowe wyzwania, szczególnie w kierunku wschodnim - tłumaczy.

Polacy w EBOiR

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (ang. European Bank for Reconstruction and Development – EBRD) to międzynarodowa organizacja finansowa utworzona 1991, z siedzibą w Londynie. Skupia obecnie 63 państwa w tym wszystkie państwa należące do Unii Europejskiej. Każdy członek Unii ma swojego przedstawiciela w Radzie Dyrektorów.

Celem EBOR jest wspieranie przemian gospodarczych w państwach Europy Środkowej i Wschodniej przez udzielanie kredytów i gwarancji, inwestycji kapitałowych oraz współpracę techniczną. Warunkiem udzielenia pomocy jest rozwój demokracji i poszanowanie praw człowieka w tych państwach

Kandydata na dyrektora w EBORZE zatwierdza prezes Narodowego Banku Polskiego. Obecnie dyrektorem jest Kazimierz Marcinkiewicz ale już wiadomo że nie zostanie przedłużona jego kadencja. Prezes NBP sławomir Skrzypek zapowiadał, że nazwisko kandydata ogłosi 18-19 maja w Kijowie gdzie będzie zjazd EBOiR.

Krystyna Gawlikowska-Hueckel jest wykładowcą na Uniwersytecie Gdańskim, specjalizuje się w problemach integracji europejskiej, rozwoju regionalnego, polityki regionalnej i procesu konwergencji rozwojowej w UE. Beneficjentka grantów Komisji Europejskiej w ramach Jean Monnet Module i Jean Monnet Permanent Course. Autorka licznych opracowań na temat integracji i konkurencyjności regionów.

mkg/korv

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane