• rozwiń
  • WIG20 2192.71 -1.13%
  • WIG30 2492.68 -1.09%
  • WIG 57980.44 -0.93%
  • sWIG80 11578.67 -0.15%
  • mWIG40 3796.67 -0.63%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Jest umowa sprzedaży Gdyni

Jest umowa sprzedaży Gdyni
Foto: TVN24 Foto: Stocznia Crist wylicytowała na aukcji we wrześniu największą część Stoczni Gdynia za 175 mln zł

Prywatna stocznia Crist z Gdańska podpisała w środę umowę kupna najważniejszej części majątku stoczni Gdynia, czyli tzw. dużego doku wraz z suwnicą i przylegającymi do niej terenami - poinformował PAP zarządca kompensacji stoczni Roman Nojszewski.

Podkreślił, że umowa, która opiewa na kwotę 175 mln zł, ma charakter warunkowy. - Zarząd Morski Portu Gdynia oraz Skarb Państwa mają prawo pierwokupu przy sprzedaży majątku stoczni Gdynia i muszą wyrazić zgodę na taką transakcję - powiedział Nojszewski.

Za majątek stoczni Gdynia podczas wrześniowej licytacji uzyskano prawie 214 mln zł.

Nojszewski poinformował, że w środę została zawarta także umowa warunkowa ze spółkami Eco Transped Mariusz Nierychlewski i Elektro-Plus w sprawie kupna budynku starej elektrowni oraz nieruchomości gruntowych z magazynami na kwotę ponad 8 mln zł.

Pozostałe umowy do końca października

Z pozostałymi inwestorami, którzy wylicytowali części majątku stoczni Gdynia, mają być podpisane umowy do końca października. Chodzi m.in. o Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną, która kupiła budynek administracyjny z zapleczem magazynowym, drogę asfaltową dla ciężkiego transportu oraz tory kolejowe wraz z bocznicą.

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży majątku zostaną przeznaczone na spłatę wierzycieli.

6 listopada 2008 r. Komisja Europejska uznała, że udzielona zakładom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek stoczni został wystawiony na sprzedaż, a pracownicy zwolnieni. Szczegóły związane z wyprzedażą majątku zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej.

Części majątku stoczni miały być sprzedane w otwartych, nieograniczonych przetargach, a o wyłonieniu zwycięzcy decydować miała najwyższa cena.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane