• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

"Jest tak jak mówił prezes. Drożej"

"Jest tak jak mówił prezes. Drożej"
Foto: TVN24 Foto: PiS walczy z inflacją

PiS ponagla rząd do walki z inflacją, po opublikowaniu danych o jej mocnym wzroście w marcu. Podkreślają, że jest dokładnie tak, jak mówił ich szef Jarosław Kaczyński. Aby ograniczyć wzrost cen partia złożyła projekt nowelizacji do ustawy o VAT, w którym chce wykreślenia zapisu o możliwości podnoszenia tego podatku, bez debaty w Sejmie.

Powołując się na dane podane przez GUS, Szydło mówiła, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wzrosły o 4,3 proc. w stosunku do marca 2010 roku, a w porównaniu z lutym 2011 r. o 0,9 proc. Najbardziej wzrastają ceny żywności i paliw. Jak podkreśliła, w marcu podrożał cukier o 39,4 proc., mąka o 4,9 proc. oraz pieczywo o 2,6 proc., a drób o 9,9 proc.

Zdaniem posłów PiS, ceny żywności za czasów rządów Donalda Tuska drastycznie wzrastają, tak jak ostrzegał kilka tygodni temu prezes ich partii Jarosław Kaczyński. W marcu w obecności dziennikarzy Kaczyński robił zakupy w jednym z osiedlowych sklepów spożywczych w Warszawie i zarzucił premierowi, że za jego rządów ceny żywności wzrosły ponad dwukrotnie.

Zdaniem wiceszefowej PiS, choć mówiono wtedy, że nie w każdym sklepie ceny są tak wysokie, to okazało się, że było tak, jak mówił Kaczyński.

VAT pod kontrolą

Według Szydło, inflacja będzie prawdopodobnie bardzo dynamicznie rosła do końca roku. PiS ma jednak pomysł jak ją zahamować.
- Składamy projekt, który zmienia ustawę o podatku od towarów i usług (VAT). Ta ustawa została zmieniona pod koniec ubiegłego roku i zostały tam zapisane możliwości podnoszenia VAT w latach następnych, jeżeli będzie przekroczony drugi próg oszczędnościowy, czyli dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB. - mówiła. Wprowadzona pod koniec ubiegłego roku nowelizacja ustawy o VAT podwyższyła m.in. główną stawkę tego podatku z 22 do 23 proc. i dała rządowi możliwość podwyższania go, gdyby dług publiczny przekroczył 55 proc. PKB.

- Uważamy, że rząd powinien podjąć jakieś działania, aby ceny nie galopowały, ale żeby uniknąć pokusy podwyższenia podatku VAT składamy projekt, w którym proponujemy by nie można było tego robić bez debaty sejmowej - dodała.

mkg/fac/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane