• rozwiń
  • WIG20 2347.10 +0.20%
  • WIG30 2682.38 +0.12%
  • WIG 60929.94 +0.05%
  • sWIG80 11959.82 +0.27%
  • mWIG40 4051.25 +0.39%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:02

Dostosuj

Jest porozumienie. Produkcja Boeinga 777 nadal pod Seattle

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Samoloty Boeing 777 nadal będą montowane w okolicach Seattle, w stanie Waszyngton. O losach kontraktu zdecydowało 31 tys. związkowców, którzy w zamian za pozostawienie produkcji w ich zakładzie zgodzili się m.in. na obniżenie świadczeń na ochronę zdrowia.

Boeing od dawna nie mógł porozumieć się ze związkami zawodowymi, dlatego intensywnie poszukiwał nowej lokalizacji dla fabryki samolotów. Przejęciem fabryki i kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy były zainteresowane aż 22 stany w USA. Nic dziwnego, bo taka inwestycja wiąże się z ogromnymi wpływami dla lokalnych budżetów.

Porozumienie i ustępstwa

Ostatecznie, w głosowaniu 51 proc. związkowców International Association of Machinists and Aerospace Workers (IAM), zrzeszającego pracowników Boeinga w stanie Waszyngton, opowiedziało się z za przyjęciem nowego kontraktu. Będzie on ważny przez kolejne osiem lat.

Związkowcy w zamian za pozostawienie fabryki w dotychczasowym miejscu zgodzili się na liczne ustępstwa. Wśród nich jest m.in. obniżenie świadczeń na ochronę zdrowia i na plany emerytalne.

- Wynik głosowania oznacza, że zachowamy tysiące dobrze płatnych miejsc pracy, a Boeing gwarancję sukcesu programu budowy 777X - mówi Thomas Buffenbarger, prezes IAM.

Ta decyzja to także bardzo dobre wieści dla stanu Waszyngton, który utrzymał ogromną liczbę miejsc pracy. Bez nich bezrobocie mogłoby znacząco wzrosnąć.

Nowy Boeing 777X

W fabryce ma być realizowany projekt budowy nowego modelu samolotu Boeing 777X. Będzie on zdecydowanie bardziej energooszczędny. W porównaniu z poprzednikiem będzie spalał o 20 proc. paliwa mniej. Dotąd lotniczy koncern otrzymał zamówienia na ponad 250 sztuk tych maszyn.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane