• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Jest plan ratunkowy dla Chin

Jest plan ratunkowy dla Chin
Foto: TVN24 Foto: Chińczycy nie chcą pozwolić zwolnić swojej gospodarce

Rząd Chin zatwierdził uruchomienie opiewającego na 4 biliony juanów (586 mld dolarów) programu ożywienia gospodarki. Ma on zwiększyć krajowy popyt i złagodzić skutki globalnego kryzysu kredytowego - poinformowała w niedzielę państwowa agencja prasowa Xinhua.

"Wobec pogłębiania się przez ostatnie dwa miesiące globalnego kryzysu finansowego rząd musiał podjąć elastyczną i przewidującą politykę makroekonomiczną, by uporać się ze skomplikowaną i zmieniającą się sytuacją" - głosi przekazany przez Xinhua komunikat.

Władze chińskie starają się ożywić krajowy popyt, zagrożony nieoczekiwanym spadkiem w III kwartale wskaźnika rocznego wzrostu produktu krajowego brutto do poziomu 9,0 proc. w porównaniu z 10,4 proc. w pierwszej połowie br. Również w październiku pojawiły się kolejne oznaki spowolnienia.

Wzrost niezagrożony?

- Dopóki będziemy stosować właściwą politykę i właściwe przedsięwzięcia na czas i w sposób zdecydowany dla wykorzystania okazji i uporania się z wyzwaniami, będziemy absolutnie zdolni utrzymać stabilny i naprawdę szybki wzrost gospodarczy - zadeklarował rząd.

Jak podała Xinhua, w ramach "aktywnej" polityki fiskalnej wysiłek inwestycyjny zostanie skierowany na budowę dróg, kolei i lotnisk w całych Chinach. Wsparcie finansowe otrzymają również tworzenie bazy mieszkaniowej o przyzwoitym standardzie, poprawa infrastruktury wiejskiej, energetyka, ochrona środowiska, opieka społeczna i innowacyjność techniczna.

"Szybko i zdecydowanie"

Według chińskiej agencji, by "szybko i zdecydowanie" zwiększyć nakłady kapitałowe, Chiny zainwestują w tym kwartale w infrastrukturę dodatkowe 100 mld juanów. Wraz z przeniesioną z przyszłorocznego budżetu kwotą 20 mld juanów na likwidację skutków klęsk żywiołowych łączne wydatki na inwestycje sięgną w IV kwartale 400 mld juanów (58,6 mld USD).

Opublikowanie decyzji chińskiego rządu, którą podjęto jeszcze w środę, zbiegło się w czasie z zakończonym w niedzielę w Sao Paulo spotkaniem ministrów finansów i szefów banków centralnych przedstawicieli państw G20, przygotowujących materiały na szczyt tego gremium w Waszyngtonie 15 listopada.

bgr ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane