• rozwiń

Jest pakiet pomocy dla Zielonej Wyspy

Jest pakiet pomocy dla Zielonej Wyspy
Foto: sxc.hu Foto: Irlandia wydała 50 mld euro na ratowanie banków

Ministrowie finansów krajów strefy euro oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy zgodzili się utworzyć pakiet pomocowy dla irlandzkiego sektora bankowego. Przewodniczący eurogrupy, Jean Claude Juncker zastrzega jednak, że decyzję o konieczności pomocy musi podjąć sama Irlandia.

- Cieszy nas determinacja irlandzkiego rządu, która prowadzi do wspólnych rozmów z Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym - powiedział Jean Claude Juncker.

- Eurogrupa będzie podejmować zdecydowane i skoordynowane działania, aby zapewnić finansową stabilność strefy euro i eliminować ryzyko rynkowe zwłaszcza w sektorze bankowym. Działania będą podejmowane w kontekście czteroletniej perspektywy budżetowej a także przyszłorocznego budżetu - dodał.

Unia nalega

Komentatorzy sądzą, że UE nalega na Irlandię, by zaakceptowała unijny pakiet pomocy szacowany na około 80 mld euro, ponieważ nie chce powtórki greckiego kryzysu, a obecna niepewność jest dla eurostrefy czynnikiem destabilizacji.

Gospodarkę irlandzką ciągnie w dół sektor bankowy, który został z toksycznymi długami po krachu na rynku nieruchomości w 2008 roku. Na jego ratunek rząd przeznaczył jak dotąd blisko 50 mld euro faktycznie go nacjonalizując. Zaszkodziło to kondycji finansowej kraju w okresie, gdy spadły przychody z podatków.

Drastyczne cięcia

Dla zmniejszenia deficytu budżetowego rząd wprowadził drastyczne cięcia wydatków. Z początkiem grudnia ogłosi szczegóły nowej rundy konsolidacji fiskalnej na 6 mld euro. Ma to zmniejszyć w 2011 roku deficyt budżetowy do 9,5-9,75 proc. PKB z 12 proc. obecnie. Rząd Irlandii twierdzi, że nie chce unijnej pomocy.

ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane