• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Jest nowy bicz na banki

Jest nowy bicz na banki
Foto: TVN24 Foto: Przewodniczący KNF Staniasław Kluza

Koniec samowoli banków w przeliczaniu rat kredytu walutowego na złote. W życie wchodzi dziś Rekomendacja S2 Komisji Nadzoru Finansowego, która nakazuje bankom stosowanie jednolitych tablic kursowych.

To dobra wiadomość dla blisko miliona rodzin, które spłacają kredyty hipoteczne w obcych walutach. Jednak rekomendacja zacznie obowiązywać dopiero od 1 lipca.

Spread dla kredytów będzie musiał być taki sam, jak dla walut sprzedawanych w okienku. Obecnie waluta jest tam często tańsza niż dla kredytobiorców.

Rekomendacja S2 narzuca również bankom obowiązek informowania przyszłych kredytobiorców o wszystkich kosztach związanych z jego obsługą w tym o wysokości pobieranego spreadu. Banki będą musiały wyjaśniać klientom, jakie zagrożenia są ze spreadem związane. Nowi klienci banków będą musieli być informowani nie tylko o występowaniu spreadu, ale również o ile podnosi on koszt kredytu. Wszystkie wyliczenia rat będą musiały zawierać koszt spreadu. Bank będzie musiał także przedstawić symulację raty kredytu w sytuacji wzrostu jego wysokości (do najwyższego poziomu notowanego w danym banku w okresie ostatnich 12 miesięcy).

Od 1 lipca klienci wszystkich banków będą mogli sami decydować, czy korzystają, jak dotychczas, ze spreadu banku, czy kupują walutę np. w kantorach i sami spłacą nią raty. Posiadacze kredytów walutowych będą mogli je spłacać nie tylko w złotówkach, ale również walutą kupioną w kantorze.

Obecnie w większości przypadków raty kredytów walutowych są spłacane w złotych, gdzie kwota ta stanowi równowartość raty w walucie kredytu spłacanej po kursie sprzedaży banku. Do tej pory zdarzało się, że niektóre banki umożliwiały spłatę kredytów klientom określonego dnia miesiąca co umożliwiało ręczne sterowanie kursami walut, a co za tym idzie zwiększanie zysku z tytułu spłat kredytów walutowych.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane