• rozwiń

Jest nas już miliard!

Jest nas już miliard!
Foto: sxc.hu Foto: Świat w zasięgu ręki

Spośród 6,7 mld osób żyjących na Ziemi okrągły miliard to internauci – wynika z badania World Metrix, przeprowadzonego przez amerykańską firmę comScore. 14 milionów spośród tej grupy to Polacy.

Wyliczenia analityków uwzględniają tylko tzw. unikalnych użytkowników badanych stron internetowych. To osoby, w których przeglądarkach pozostały ślady po odwiedzinach na stronie www w postaci tzw. pliku cookie - pisze "Rzeczpospolita".

Liczba osób korzystających z sieci w rzeczywistości jest nawet wyższa, niż podaje comScore. W badaniu bowiem nie wzięto pod uwagę osób uzyskujących dostęp do sieci z terminali publicznych, kafejek internetowych oraz za pośrednictwem telefonów komórkowych i palmtopów.

Z miliarda internautów aż 41 proc. to mieszkańcy Azji. Z Ameryki Północnej pochodzi 18 proc. użytkowników sieci, Ameryki Południowej – 7 proc., a z Bliskiego Wschodu i Afryki – 5 proc. Na Europę przypada 28 proc. światowych internautów, co stanowi grupe ok. 282 mln osób. Około 14 mln z nich to Polacy. Z Internetu korzysta w naszym kraju ok. 45 proc. gospodarstw domowych - przypomina "Rz".

Google na topie

Wśród państw europejskich największą liczbą internautów mogą pochwalić się Niemcy (36,6 mln), Wielka Brytania (36,6 mln), Francja (34,6 mln), Rosja (28,9 mln), Włochy (20,7 mln) oraz Hiszpania (17,8 mln).

Najczęściej odwiedzanymi witrynami są strony związane z Google (775 mln unikalnych użytkowników). Drugie miejsce zajmują usługi Microsoftu (646 mln). Na trzecim miejscu jest Yahoo! (562 mln).

bgr/sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane