• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Jest harmonogram prac nad "pomostówkami"

Jest harmonogram prac nad "pomostówkami"
Foto: TVN24.pl Foto: Przemysław Gosiewski komentuje wyniki rozmów komisji trójstronnej

Prezydium Komisji Trójstronnej ustaliło harmonogram dalszych prac nad projektem dotyczącym emerytur pomostowych. W przyszły piątek rząd przedstawi pracodawcom i związkowcom nową definicję pracy w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze.

Jak powiedział wicepremier Przemysław Gosiewski, przedstawiony przez niego komisji plan przewiduje w pierwszej kolejności negocjacje nad definicją pracy w szczególnym charakterze i w szczególnych warunkach oraz rozmowy na temat kryteriów, które dopuszczają uprawnionych do emerytury pomostowej. - Dopiero wówczas będą podstawy do dyskusji nad całą ustawą - oświadczył wicepremier.

W czwartek Gosiewski mówił, że z prawa do wcześniejszych emerytur korzysta obecnie ok. 1,3 mln osób. Tymczasem - według projektowanych przepisów - będzie do nich miało prawo jedynie ok. 320 tys. osób.

Lista grup pracowników, którzy będą mogli skorzystać z emerytur pomostowych, ma zostać określona w rozporządzeniu rządu. Nie jest ona jeszcze znana i stanowi przedmiot sporu ze stroną związkową.

Wicepremier wyjaśnił, że rząd powinien przyjąć projekt ustawy do końca lipca, by parlament mógł zacząć prace zaraz po wakacjach.

OPZZ chce, aby obecnie obowiązujące przepisy dotyczące wcześniejszych emerytur, które wygasną z końcem tego roku, zostały wydłużone do 2011 r. Jak powiedział przewodniczący OPZZ Jan Guz, nowe regulacje powinien przygotować już nowy parlament.

Jednak prezes ZUS Paweł Wypych, członek powołanego przez wicepremiera Gosiewskiego zespołu ds. nadzoru ubezpieczeń społecznych podkreśla, że przedłużanie dotychczasowych rozwiązań jest niebezpieczne i nie daje gwarancji wypracowania nowych przepisów do kolejnego terminu. Zaznaczył, że rząd liczy na kompromis ze stroną społeczną, jednak to Rada Ministrów jest odpowiedzialna za przyjęcie rozwiązań w odpowiednim czasie.

W skład Komisji Trójstronnej wchodzą przedstawiciele rządu, pracodawców i związków zawodowych.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane