• rozwiń
  • WIG20 2105.88 -0.20%
  • WIG30 2409.13 -0.26%
  • WIG 56121.78 -0.15%
  • sWIG80 11637.53 +0.40%
  • mWIG40 3765.22 -0.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

"Jest gorzej, niż przed upadkiem Lehman Brothers"

"Jest gorzej, niż przed upadkiem Lehman Brothers"
Foto: news.boisestate.edu Foto: Stiglitz ostrzega

Problemy sektora bankowego są teraz większe niż przed upadkiem banku Lehman Brothers - uważa Joseph Stiglitz. Laureat nagrody Nobla z dziedziny ekonomii twierdzi, że amerykański rząd i regulatorzy rynku wcale nie poradzili sobie z naprawą systemu finansowego.

Jak uważa Stiglitz, w rok po upadku Lehman Brothers świat wciąż nie naprawia systemu bankowego. Noblista podkreśla, że zarówno w USA, jak i w wielu innych krajach banki, które były uważane za "zbyt duże, by upaść", stały się jeszcze większe - a ich problemy są poważniejsze niż przed kryzysem.

Joseph Stiglitz uważa, że Amerykę czekają teraz lata osłabienia w gospodarce, a PKB będzie co prawda rósł, ale niewystarczająco, by rynek pracy wchłonął nowe pokolenia Amerykanów kończących edukację. Stiglitz przestrzega też przed rosnącym zadłużeniem gospodarstw domowych w USA i wyraża obawę, że na rynku może zabraknąć chętnych do kupna amerykańskiego długu.

Apel do liderów

Nadzieję na poprawę sytuacji Stiglitz pokłada w przywódcach państw grupy G-20, którzy spotkają się 24-25 września w amerykańskim Pittsburghu. Ekonomista ma nadzieję, że zdecydują się oni wreszcie na bardziej stanowcze działania.

Swoje opinie Jaseph Stiglitz przedstawił w Paryżu, gdzie ma zaprezentować Nicolasowi Sarkozy'emu raport dotyczący przyszłości globalnej gospodarki. W raporcie tym ekonomiści ostrzegają, by światowi przywódcy przestali obsesyjnie skupiać się na wzroście PKB, a zaczęli zwracać uwagę na szersze wskaźniki dobrobytu.

bgr/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane