• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Jest artykuł na Gudzowatego. Reszta to kwestia ceny

Jest artykuł na Gudzowatego. Reszta to kwestia ceny
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Co dalej z Aleksandrem Gudzowatym?

Zgodnie z polskim kodeksem spółek handlowych Aleksander Gudzowaty dość łatwo może zostać wykluczony z udziału w firmie eksploatującej polski odcinek gazociągu jamalskiego. Tego właśnie chcieliby Rosjanie. Polacy nie mówią NIE, licząc, że partner ze Wschodu jakoś im się odwdzięczy. A miałby za co, bo wyeliminowanie spółki Gudzowatego oznaczałoby oddanie całej władzy nad jamałem Rosjanom.

Spór o podział sił w spółce EuroPolGaz zarządzającej Gazociągiem Jamalskim, którym płynie do Polski gaz z Rosji od dawna rozgrywał się gdzieś między Warszawą a Moskwą, ale nie budził większego zainteresowania. Tak było do czasu ostatniej wizyty premiera Rosji Władimira Putina na uroczystościach związanych z 70. rocznicą II Wojny Światowej.

EUROPOL GAZ S.A. - akcjonariat

48% - PGNiG
48% - Gazprom
4% - Gas-Trading S.A.

GAS-TRADING S.A. - akcjonariat

43,4 % - PGNIG
36,2% - Bartimpex
15,9% - Gazexport
4,5% - Węglokoks i Wintershall

gazowe spółki

- W porozumieniach międzynarodowych jest zapisane, że własność systemu gazociągów musi być podzielona miedzy polską a rosyjską firmą 50 do 50 proc.. A tymczasem okazało się, że fizyczna osoba z polskiej strony ma cztery proc. - ni stąd, ni z owąd stwierdził Putin na konferencji prasowej z Donaldem Tuskiem.

Tą prywatną osobą, która jest zaangażowana w owe 4 proc. EuroPolGaz-u, jest Aleksander Gudzowaty, a dokładnie jego spółka Bartimpex. W EuroPolGaz-ie po 48 proc. udziałów mają polskie PGNiG i rosyjski Gazprom, a 4 proc. - spółka Gas Trading, dopuszczona do udziału w projekcie jako trzeci partner, który właściwie nadzorował budowę gazociągu.

W Gas Trading z kolei spółka zależna Gazpromu - Gazexport ma 15,9 proc., 4,5 proc. w sumie mają Węglokoks i Wintershall, 43,4 proc. ma PGNiG, a 36,2 proc. Bartimpex Aleksandra Gudzowatego. Fakt, że strona polska ma prawie 80 proc. udziałów w Gas Tarding najwyraźniej nie podoba się Rosjanom.

Cienka smycz

Taki układ sił to obecnie jedyna polska przewaga w gazowym mariażu z Rosjanami. Jak ustaliła bowiem TVN CNBC Biznes, paragraf 28. statutu EuroPolGaz-u mówi, że jeżeli podczas podejmowania decyzji przez radę nadzorczą spółki dojdzie do patowej sytuacji, to decydujący głos ma wówczas przewodniczący Rady. A na mocy statutu firmy jest nim zawsze przedstawiciel strony rosyjskiej, tak jak prezesem zarządu jest przedstawiciel Polski.

Tyle, że prezesa może zawiesić właśnie rada nadzorcza. Podobnie jak może zdecydować choćby o poziomie cen za przesył paliwa, w tym tego dla Polski.

Artykuł 418

Gdyby więc udziały w EuroPolGaz-ie były rzeczywiście podzielone między PGNiG i Gazprom, to dominującą pozycję mieliby Rosjanie. I całkiem możliwe, że tak się wkrótce stanie. - Ten problem musi zostać ostatecznie rozwiązany. Nie widzimy dzisiaj żadnego dodatkowego powodu, żeby utrzymywać dodatkowego akcjonariusza w spółce EuroPolGaz - mówi wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się TVN CNBC Biznes, to samo Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podsunęło premierowi pomysł pozbycia się Aleksandra Gudzowatego. Można to zrobić dość łatwo: umożliwia to artykuł 418 kodeksu spółek handlowych. Mówi on, że w wspólnicy posiadający co najmniej 95 proc. udziałów mogą podjąć decyzję o wykupieniu akcji akcjonariuszy posiadających nie więcej niż 5 proc. akcji spółki.

Taką uchwałę musi podjąć walne zgromadzenie akcjonariuszy. Wyceny firmy dokonuje wówczas biegły. - Jeżeli będzie decyzja o wykupieniu, po stronie PGNiG i Gazpromu nie ma przeciwwskazań - mówi Michał Szubski, prezes PGNiG.

Rząd musi więc zdecydować: z kim woli współpracować, i jakie korzyści może zyskać od Rosjan w zamian na pójście im na rękę i wyeliminowanie źle przez nich widzianego Aleksandra Gudzowatego.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane