• rozwiń
  • WIG20 2229.54 -0.19%
  • WIG30 2529.21 -0.09%
  • WIG 58785.26 +0.06%
  • sWIG80 11605.87 +0.30%
  • mWIG40 3750.45 +0.10%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:00

Dostosuj

Jeśli kupować samochód, to właśnie teraz

Jesienne obniżki cen w salonach samochodowych sięgnęły dna. Dystrybutorzy, którzy sprowadzili auta przy mocnym złotym, pozbywają się na gwałt tegorocznych modeli.

Z jednej strony drożeją kredyty konsumpcyjne, a banki nie chcą rozdawać ich lekką ręką, jak ognia bojąc się niewypłacalnych klientów. Na dodatek złoty z pewnością nie będzie szybko tak tani, jak latem tego roku, a większość aut na naszym rynku pochodzi z importu. Jakby tego było mało, samochodów będzie mniej, bo koncerny tną produkcję.

To dlatego producenci pojazdów, w poszukiwaniu gotówki opróżniając magazyny i szykując place pod nowe modele, w tym roku wcześniej rozpoczęli wyprzedaż modeli 2008 - zauważa "Rzeczpospolita".

Co staniało najbardziej?

Na rynku trwa festiwal wyprzedaży. Niektóre droższe auta, na przykład opel antara, są tańsze nawet o ponad 25 tys. zł niż wiosną tego roku, kiedy kosztowały 130 tys. zł. Jeśli dzisiaj kupujemy fiata, nie korzystając z pakietu promocyjnego (darmowe ubezpieczenie roczne, zeroprocentowy kredyt na dwa lata, trzyletnia gwarancja – czyli pakiet „1-2-3”), to za prawie wszystkie modele, z wyjątkiem „500”, zapłacimy o 7,5 tys. zł taniej.

avensis - 6,1 tys. zł
corolla verso – 8,1 tys. zł
landcruiser - 24 tys. zł
rav4 - 13 tys. zł

Toyota

Witold Nowicki, dyrektor generalny Toyota Motor Poland, powiedział „Rz”, że niektórych modeli, np. małych aygo, yaris czy najtańszych i najdroższych, jak lexus czy landcruiser, nie ma już w Polsce.

– Kiedy komuś bardzo zależy na kupnie takiego pojazdu, szukamy w sieci Toyoty w Europie – dodał. W tej firmie samochody także już staniały.

Po 5-proc. obniżce w maju tego roku obecnie ceny spadły po raz kolejny. Avensis jest tańszy o 6,1 tys. zł, a corolla verso – o 8,1 tys. zł. Landcruiser o prawie 24 tys. zł, a rav4 o 13 tys. zł. Nowicki nie ukrywa, że polska Toyota stara się cały czas być konkurencyjna cenowo wobec oferty po drugiej stronie Odry. – Ale taniej już nie będzie – ostrzega szef polskiej Toyoty.

– Zdecydowanie jest teraz bardzo dobry czas na zakup samochodu – uważa Agata Szczech z Renault Polska. U nas też ruszyła wyprzedaż rocznika 2008.

Produkcja spada - to naturalne

– Nie sądzę, by kurs złotego aż tak się zmienił, żeby nagle nastąpiły poważne ruchy cenowe – dodaje Jakub Faryś, dyrektor Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. – Poza tym wiele firm ma cenniki ustalone w złotych, bez przeliczania z obcych walut. Nie zmieniają cenników z dnia na dzień.

Dyrektor Faryś zaznacza, że wpływ ograniczania produkcji przez kolejne koncerny na poziom cen aut nie będzie duży.

– Na początku roku producenci dodawali trzecie zmiany w fabrykach, zatrudniali dodatkowy personel. To było normalne działanie, gdy zapotrzebowanie na rynku jest większe. Teraz było mniejsze i normalnym działaniem jest czasowe ograniczanie produkcji. To jedynie dostosowywanie się do sytuacji na rynku – uważa.

kap/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane