• rozwiń
  • WIG20 2173.19 +0.79%
  • WIG30 2461.34 +0.79%
  • WIG 57282.99 +0.68%
  • sWIG80 11461.47 -0.24%
  • mWIG40 3658.10 +0.37%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:09

Dostosuj

Jesienna fala strajków

Jesienna fala strajków
Foto: TVN24 Foto: Fala niezadowolenia przetoczy się przez Polskę

Podwyżki i prawo do wcześniejszych emerytur - to główne powody planowanej już na koniec sierpnia fali protestów, manifestacji i strajków, o których pisze "Polska". Te idące w setki tysięcy osób rozpocznie "Solidarność", potem ZNP, a następnie OPZZ. Zawieszenie pracy zapowiadają też lekarze i piloci LOT.

Od nowego roku przywilej do wcześniejszej emerytury straci 900 tys. z 1,1 mln pracowników. Ostateczna propozycja rządu w tej sprawie ma się pojawić we wrześniu, ale już teraz wiadomo, że nie zadowoli związkowców. I prawie miliona pracowników.

Pierwsza uderzy "Solidarność"

– Negocjacje w sprawie emerytur trwają od roku i straciliśmy już nadzieję na pomyślne rozwiązanie – mówi Nadjeżda Firkowicz z Solidarności. Reakcją związkowców będzie ogólnopolska manifestacja, na którą zjadą przedstawiciele wszystkich grup zawodowych.

29 sierpnia w Warszawie ma się pojawić nawet milion członków "S" z całej Polski.

Za nią ruszy ZNP

29 sierpnia na ulice Warszawy ma wyjść prawie milion członków "Solidarności"

strajk "s"

A to dopiero początek jesiennej fali protestów. Do swojej akcji szykują się już nauczyciele należący do ZNP, które jest na etapie ustalania terminu i formy strajku.

– Protest jest nieodwołalny, bo oprócz zachowania emerytur pomostowych będziemy walczyć o to, by MEN wycofał się z projektu nowelizacji Karty nauczyciela, którą resort przygotował bez konsultacji z nami – tłumaczy rzeczniczka ZNP Magdalena Kaszulanis. I zapowiada: – Zaczniemy od pikiet, demonstracji, oflagowania szkół, a czy dojdzie do zaostrzenia akcji i odwołania lekcji, będzie zależało od decyzji władz ZNP – mówi Kaszulanis.

Potem do walki wkroczy OPZZ

Już dziś wiadomo, że w drugiej połowie września bądź na początku października na  ulice wyjdzie kilkanaście branżowych związków zawodowych skupionych w tej organizacji. – Kolejarze, energetycy, pracownicy przemysłu chemicznego, spora grupa ludzi pracujących w górnictwie – wylicza rzecznik OPZZ Grzegorz Ilka.

... i mniejsze "trybiki" strajkowej maszyny

Na tym nie koniec listy niezadowolonych. O strajku cały czas mówią piloci LOT, którzy domagają się podwyżek i zmniejszenia limitu pracy.

Falą protestów pracowników służby zdrowia może też się zakończyć projekt systemu prywatyzacji szpitali.

Tykającą bombą są też stocznie. – Jeśli rząd nie znajdzie inwestorów strategicznych, zastrajkują stoczniowcy i pracownicy zakładów żyjących ze współpracy ze stoczniami – mówi Ilka. – A to oznacza kolejne 100 tys. ludzi na ulicach.

mkg/kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane