• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Jerzy Buzek szefem komisji ds. energii? Teka komisarza poza zasięgiem

Jerzy Buzek szefem komisji ds. energii? Teka komisarza poza zasięgiem
Foto: tvn24/ Archiwum Faktów TVN Foto: Na stanowisko szefa komisji typowany jest b. szef PE Jerzy Buzek (PO)

Wstępne porozumienie między socjaldemokratami i chadekami w PE zakłada, że jedna z kluczowych komisji PE, przemysłu, badań i energii, przypadnie chadekom - wynika z nieoficjalnych informacji z EPL. Na stanowisko jej szefa typowany jest b. szef PE Jerzy Buzek (PO).

Centroprawica (Europejska Partia Ludowa) i socjaldemokraci w europarlamencie rozpoczęli we wtorek w Brukseli negocjacje o koalicji. Pierwszym efektem rozmów jest porozumienie, że przez pierwszą połowę kadencji szefem PE będzie socjaldemokrata, a w styczniu 2017 roku zastąpi go chadek. Ugrupowania dzielą też między sobą komisje w PE, którymi będą kierować ich europosłowie.

Na początku czerwca premier Donald Tusk przyznał, że Polska jest zainteresowana komisją przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) w Parlamencie Europejskim i ma realną szansę na objęcie przewodnictwa tej komisji, a Jerzy Buzek jest możliwym kandydatem na stanowisko jej szefa.

Teka komisarza poza zasięgiem?

11 czerwca Buzek ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że jeżeli ktoś z polskiej delegacji w Europejskiej Partii Ludowej zostanie szefem komisji PE ds. energii, ubieganie się przez Polskę o tekę komisarza ds. energii byłoby trudniejsze.

Wcześniej wskazywano, że Polska jest zainteresowana tą teką w Komisji Europejskiej, jednak w poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu poinformował, że kanclerz Niemiec Angela Merkel chce, aby obecny komisarz UE ds. energii, chadek Guenther Oettinger pozostał w składzie Komisji Europejskiej. Nie powiedział, którą tekę w KE miałby objąć Oettinger. Według agencji dpa, która powołała się na źródła w CDU, ugrupowaniu Merkel, kanclerz chce, by jej partyjny kolega zachował obecne stanowisko.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane