• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Jednoręki bandyta zgarnia miliony

Jednoręki bandyta zgarnia miliony
Foto: sxc.hu Foto: Tylko w ubiegłym roku na automaty do gry wydaliśmy 8,5 mld zł

Jaka jest narodowa słabość Polaków? Hazard. Tylko w ubiegłym roku wydaliśmy na automaty do gry 8,5 miliarda złotych - to więcej niż wartość rodzimego rynku wódki - zauważa "Puls Biznesu". Jak dodaje, budżet państwa traci miliony na nieprecyzyjnych przepisach dotyczących hazardu.

Popularna maszyna do gry - tzw. jednoręki bandyta - choć nie jest nowością, to właśnie teraz robi furorę. Znajdziemy ją na stacjach benzynowych, w pubach i osiedlowych sklepikach. Jak zauważa "Puls Biznesu", jeszcze 2 lata temu w Polsce było ok. 22 tys. jednorękich bandytów. Do dziś ta liczba podwoiła się.

Czym uzasadnić ten boom? Operatorzy płacą absurdalnie niskie podatki i w dodatku wykorzystują luki w prawie - stworzone i tolerowane przez resort finansów - wskazuje gazeta.

Państwo traci miliony

Jak wylicza "Puls Biznesu", w ubiegłym roku operatorzy jednorękich bandytów zapłacili tylko 300 mln zł podatku, a więc prawie tyle samo co właściciele salonów z tzw. automatami wysokohazardowymi. Tyle że przychody tych ostatnich były trzy razy niższe - podaje "Puls Biznesu".

To dlatego, że operatorzy jednorękich bandytów manipulują stawkami wygranych, w tym ustawowo najwyższą 15 euro (ok. 60 zł). Budżet państwa stracił w ubiegłym roku na wykorzystujących luki w prawie właścicielach jednorękich bandytów ok. 200 mln zł - czytamy.

Ministerstwo Finansów przyznaje, że w ostatnim czasie dociera do niego coraz więcej sygnałów o przekraczaniu limitów stawek. Witold Lisicki, rzecznik wiceministra finansów i szefa Służby Celnej Jacka Kapicy, zapowiada wyjaśnienie sprawy.

eq/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane