• rozwiń
  • WIG20 2321.41 +0.64%
  • WIG30 2656.21 +0.41%
  • WIG 60192.60 +0.36%
  • sWIG80 11866.81 -0.10%
  • mWIG40 4016.05 -0.51%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Jedno okienko oficjalną fikcją

Jedno okienko oficjalną fikcją
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: W jednym okienku firmy nie założysz

Miało być szybko łatwo i wygodnie - zakładanie firmy w jednym okienku. A i tak miał to być przedsmak raju, w jakim początkujący przedsiębiorca miał się znaleźć, gdy nawet i to okienko zniknie, a firmę będzie można założyć przez internet. Okazuje się jednak, że szumnie zapowiadane ułatwienia nie zmieniły nic. By wejść na swoje trzeba przez kilka tygodni zaliczać kilka okienek.

Reporter TVN CNBC Biznes postanowił towarzyszyć panu Michałowi Gronowskiemu z jego drodze do zostania przedsiębiorcą. Przyszły biznesmen był przekonany, że firmę założy w rozsławionym jednym okienku. Zaraz po wejściu zostaje jednak sprowadzony na ziemię. Bo coś takiego jak jedno okienko nie istnieje.

Od okienka do okienka

Istnieją natomiast schody. Już na starcie okazuje się bowiem, że jedno okienko to tak naprawdę trzy okienka. A nawet cztery jeśli dodać to w Urzędzie Statystycznym, to nawet cztery. A pomiędzy odwiedzaniem kolejnych trzeba odczekać swoje.

- Na regon trzeba czekać od miesiąca do półtora - mówi panu Michałowi pracownica pierwszego okienka, które odwiedził w urzędzie gminy. Informuje też, że do ZUS nie co na razie się wybierać. Dlaczego? Któż to wie.

Od razu po złożeniu wniosku w urzędzie gminy można pójść natomiast do urzędu skarbowego. Tyle, że na próżno. Bo akurat "zmieniane są" druki. Urząd zaprasza ponownie pod koniec roku.

Bilans pierwszego dnia jest taki, że panu Michałowi udało się złożyć jeden wniosek. Na prawo złożenia kolejnego musi czekać do połowy następnego tygodnia. Regon będzie za miesiąc, a urząd skarbowy pan Michał odhaczy, jak będą nowe formularze. Czyli nie wiadomo kiedy.

Pan Michał się jednak nie załamuje. Ma nadzieję, że jeśli nauczy się poruszać po urzędach będzie mu łatwiej prowadzić własny biznes.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane